Temat: na weekend

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amazon.pl już rejestruje polskich przedsiębiorców, Allegro łatwo rynku nie odda

Amazon do tej pory prowadził w Polsce tylko centra dystrybucyjne (fot. materiały prasowe)

Amazon oficjalnie ogłosił rozpoczęcie prac nad startem polskiej wersji platformy. Zdaniem ekspertów to duża zmiana na krajowym rynku e-commerce, ale pozycja Allegro na razie nie jest zagrożona.

Światowy lider handlu internetowego i usług cyfrowych do tej pory prowadził w Polsce centra dystrybucyjne na inne rynki. W środowym komunikacie potwierdzono rozpoczęcie prac nad uruchomieniem serwisu Amazon.pl. Wystartowała też rejestracja dla przedsiębiorców, którzy chcą sprzedawać swoje produkty przez platformę. 

Magda Węglewska z biura prasowego Amazona na pytania "Press" o datę otwarcia serwisu dla klientów odpowiedziała, że "w tej chwili nie mamy żadnych innych informacji". "Więcej szczegółów podamy bliżej startu" - dodała. Obecnie domena Amazon.pl przekierowuje do oferty w niemieckiej wersji platformy.

O tym, że Amazon przymierza się do wejścia na polski rynek, eksperci i dziennikarze spekulowali od kilku miesięcy. Obecnie niekwestionowanym liderem e-commerce w Polsce jest Allegro. - Amazon jest obecny w Polsce już od kilku lat. Allegro od ponad 20 lat inwestuje w innowacyjne rozwiązania, zatrudnienie i rozwój pracowników, jednocześnie stale zwiększa liczbę sprzedawców, dzięki czemu Polacy tak chętnie robią zakupy na naszej platformie - mówi "Press" Francois Nuyts, dyrektor generalny Allegro.

- Grupa OLX odmawia komentarza w sprawie uruchomienia serwisu Amazon.pl - przekazała nam krótko Paulina Rezmer z OLX, kolejnego dużego gracza w polskim handlu internetowym.

Allegro ma markę, ale musi gonić Amazona

- W dłuższej perspektywie Amazon zabierze klientów w największych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Zupełnie inaczej może być na prowincji, gdzie czas dostawy może się znacznie wydłużyć - powiedział "Press" Karol Tokarczyk, analityk gospodarki cyfrowej w Polityce Insight. Dodał, że w walce o klienta kluczowa może okazać się tzw. ostatnia mila dostawy. - Amazon ogłosił ostatnio, że otwiera dziesiąte centrum logistyczne w Polsce. To w Świebodzinie będzie ustępować pod względem powierzchni tylko centrum Amazona w Gliwicach. Wydaje się również, że InPost stara się ograniczyć współpracę z Allegro i nastawić się na nowych graczy, jak Amazon i AliExpress - analizuje Tokarczyk.

Jego zdaniem Allegro nie zniknie z rynku w dającej się przewidzieć przyszłości, ale będzie musiało skupić się na pełnej obsłudze zarówno kupujących, jak i sprzedających. - Allegro ma markę. Najpierw tutaj sprawdzamy dostępne produkty, a dopiero potem szukamy tańszych odpowiedników, na przykład AliExpress - dodał.

Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, uważa, że wejście Amazona na polski rynek to przede wszystkim ważna informacja dla firm szukających zagranicznych klientów. - Doświadczenia rynków, na których ta platforma jest obecna, jasno pokazują, że działania Amazona będą się wiązać z zagrożeniem pozycji małych i średnich przedsiębiorstw na rynku - mówi. - Mamy nadzieję, że polski rząd zadba o to, żeby wszystkie podmioty w branży, również Amazon, działały na równych zasadach i wypełniały te same obowiązki – podatkowe, prawne oraz etyczne - dodaje.

Paweł Szpigiel, analityk z Biura Maklerskiego mBanku, w komentarzu do decyzji Amazona wskazuje, że amerykański lider e-commerce nie musi być skazany na sukces w Polsce. "Widzieliśmy przykłady krajów, w których Amazon pomimo wejścia na rynek nie osiągnął znacznej pozycji rynkowej. Wśród nich są Brazylia, Turcja i Chiny. Jednak na każdym z tych rynków istnieli już silni konkurenci. Barierami okazały się też sieć logistyczna oraz duża rola systemów płatniczych w danym kraju" - pisze Szpigiel w odpowiedzi na pytania "Press". 

Michał Bednarczyk, media manager z ContentHouse, jest przekonany, że platforma sprzedażowa po polsku to dopiero początek ekspansji Amazona nad Wisłą. - Trwają przymiarki do wprowadzania Alexy w Polsce. Przemówi ona w ojczystym języku na smart speakerach i smart displayach. To tylko kwestia czasu, kiedy takie urządzenia będą dodawane do abonamentów telefonicznych lub telewizyjnych, co wpłynie na ich masową popularność - stwierdza Bednarczyk.

Jego zdaniem połączenie Alexy, serwisu VoD Amazon Prime i atrakcyjnych promocji wspieranych dużą kampanią reklamową może w perspektywie kilku lat zachwiać mocno Allegro, a nawet je zdetronizować. - Jednak Allegro ma stabilną pozycję lidera w Polsce. Chociaż Amazon ma duże spektrum możliwości, będzie musiał mocno zawalczyć o zmianę przyzwyczajenia klientów - dodaje.

Wydawcy książek są pełni obaw

Stanisław Trzciński, szef wytwórni STX Music Solutions, jest zdania, że dla rynku muzycznego znacznie ważniejsza była ubiegłoroczna premiera w Polsce serwisu streamingowego Amazon Music HD. - Oferuje on dostęp do ponad 50 mln utworów i, jak twierdzą specjaliści, daje wyższą jakość streamingu niż Tidal, i oczywiście Spotify. Być może aktywność w Polsce Amazona będzie oznaczała wzmocnienie lokalnych działań marketingowych w tym zakresie. Nie sądzę także, aby otwarcie sklepu Amazon w Polsce wpłynęło znacząco na krajowy rynek muzyczny w kontekście fizycznych nośników. Jeżeli już, to tylko w przypadku używanych, sprzedawanych z drugiej ręki, jak na Allegro - uważa Trzciński.

Pełna obaw o wejście Amazona na rynek polski jest Dominika Kozłowska, redaktor naczelna wydawnictwa Znak. - Przykłady rynków, na które wszedł Amazon, pokazały, że nawet najwięksi gracze nie byli w stanie przeciwstawić się polityce Amazona i zaniżaniu cen. To na tyle duża firma, że przez jakiś czas może nawet sprzedawać książki poniżej kosztów ich zakupu. Zależy nam oczywiście na tym, aby nasi dotychczasowi kontrahenci w tej sytuacji nie ucierpieli - mówi "Press" Kozłowska.

Według Bloomberga polski rynek e-commerce jest wart ok. 19 mld dolarów.

(PTD, 29.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.