Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lasy Państwowe pozywają Onet za tekst o imprezie imieninowej dyrektora

Zdaniem Lasów Państwowych jedyną prawdziwą informacją zawartą w materiale Onetu było to, że narada dyrektorów rzeczywiście się odbyła (screen Onet.pl)

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe poinformowało o skierowaniu do sądu pozwu przeciwko Onetowi za tekst "Zamiast narady była impreza? Tajemniczy zjazd dyrektorów Lasów Państwowych". Domaga się m.in. przekazania 40 tys. zł na jedną z krakowskich fundacji. 

2 grudnia 2020 roku na portalu Onet ukazał się tekst "Zamiast narady była impreza? Tajemniczy zjazd dyrektorów Lasów Państwowych". Autorzy tekstu opisali zorganizowany przez Lasy Państwowe kilkudniowy pobyt w ośrodku w Beskidzie Niskim, który – jak opisują – oficjalnie miał mieć związek z naradą najważniejszych osób zarządzających lasami, a nieoficjalnie miało to być spotkanie z okazji imienin dyrektora generalnego Andrzeja Koniecznego.

Lasy Państwowe w opublikowanym komunikacie tłumaczą, że w "materiale tym pojawiło się wiele nieprawdziwych twierdzeń godzących w dobre imię dyrektora generalnego, regionalnych dyrektorów i pracowników LP oraz Lasów Państwowych jako instytucji".

Zdaniem LP jedyną prawdziwą informacją zawartą w materiale Onetu było to, że narada dyrektorów się odbyła. 9 grudnia, czyli tydzień po publikacji tekstu Onetu, LP wystosowały wezwanie przedsądowe, w którym zażądały usunięcia tekstu i zamieszczenia przeprosin. W związku z tym, że Onet na to nie zareagował, Lasy Państwowe złożyły do Sądu Okręgowego w Krakowie pozew cywilny przeciwko autorom artykułu, redaktorowi naczelnemu i właścicielowi portalu Onet.

"Uznajemy prawo dziennikarzy do uzasadnionej, rzetelnej krytyki, ale w sytuacjach, kiedy materiały »dziennikarskie« nie są oparte na rzetelnych faktach, lecz posługują się insynuacjami i pomówieniami, będziemy reagować kierując sprawy do sądów" – tłumaczą w komunikacie. 

– Nie trzymalibyśmy na stronie tekstu, co do którego nie mielibyśmy pewności, że powinien tam być – komentuje redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk. I dodaje, że nic mu nie wiadomo, aby dziennikarze popełnili jakikolwiek błąd, pisząc ten tekst.

W pozwie Lasy Państwowe domagają się usunięcia artykułu z portalu Onet, zamieszczenia przeprosin oraz wpłaty 40 tys. zł na "Fundację Dla Niepodległej" z siedzibą w Krakowie.

(BAE, 07.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.