Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook pozwany w USA, może stracić WhatsAppa i Instagrama

Facebook może zostać zmuszony do sprzedaży części aktywów i rozbicia na mniejsze podmioty (fot. Pixabay.com)

48 stanów, wraz z rządem USA, wystosowało pozew wobec Facebooka o stosowanie praktyk monopolistycznych. Dla serwisu społecznościowego może to oznaczać m.in. konieczność sprzedania Instagrama czy też WhatsAppa.

W centrum sprawy o nieprzestrzeganie przepisów o konkurencji znalazły się przejęcia serwisu Instagram w roku 2012 (za 1 mld dol.) i komunikatora WhatsApp w 2014 (za 19 mld dol.). Facebook może zostać zmuszony do sprzedaży części aktywów i rozbicia na mniejsze podmioty. Przedstawiciele Facebooka dowodzą, że Federalna Komisja Handlu (FTC), która jako pierwsza wysuwała zarzuty o stosowanie praktyk monopolistycznych, w przeszłości wszystkie operacje, włącznie z przejmowaniem WhatsAppa czy Instagrama, uznawała za legalne. 

W październiku amerykański departament sprawiedliwości pozwał Google'a, zarzucając firmie nadużywanie swojej pozycji. Prowadzone jest także dochodzenie w sprawie Amazona i Apple. W 2019 roku FTC nałożyła na Facebooka karę w wysokości 5 mld dol. za naruszenia prywatności. Była to największa kara nałożona kiedykolwiek na firmę technologiczną, ale dla pozycji rynkowej Facebooka nie miało to większego znaczenia.

(MAC, 11.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.