Temat: na weekend

Dział: RAPORTY

Dodano: Grudzień 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na Netflixie Polacy najchętniej oglądają dramaty, coraz popularniejsze filmy fantasy

Jedną z najczęściej oglądanych produkcji na platformie Netflix był miniserial "Gambit Królowej", w którym zagrał Marcin Dorociński (screen YouTube.com/Netflix)

Polacy coraz chętniej oglądają filmy fantasy – pokazują to statystyki Netflixa za 2020 rok. Rosnącą popularnością cieszyły się też historie miłosne oraz musicale. Niezmiennie najczęściej wybieranym w Polsce gatunkiem, zarówno wśród filmów jak i seriali, był dramat.

Netflix podsumował, jakie filmy i seriale w mijającym roku najczęściej wybierali polscy użytkownicy platformy VoD. W 2020 roku królującym gatunkiem był dramat, który okazał się bezkonkurencyjny, wiodąc prym w miesięcznych rankingach przez cały rok. Wśród najpopularniejszych w tym roku reprezentantów gatunku, znalazło się sporo lokalnych tytułów - stworzony w Polsce serial oryginalny Netflix “W głębi lasu” oraz filmy “Jak zostałem gangsterem”, “Boże Ciało”, “Proceder” i “Zabawa, Zabawa”. Globalnym hitem - także niezwykle popularnym w Polsce - okazał się miniserial “Gambit Królowej” z polskim akcentem, czyli Marcinem Dorocińskim w roli szachowego mistrza.

Wśród najczęściej wybieranych przez Polaków gatunków znalazły się także komedie oraz produkcje dla dzieci i kino familijne. Tytuły przeznaczone dla młodszych użytkowników dominowały przez większą część roku, szczególnie w okresie letnim.

Jeśli zaś chodzi o komedie, które Polacy oglądali znacznie częściej na początku roku, to wśród ulubionych tytułów tego gatunku pojawiły się oryginalne produkcje Netflix - perypetie amerykańskiej specjalistki od marketingu “Emily w Paryżu”, serial o dojrzewaniu “Sex Education” czy opowieść o niefortunnej pomyłce “Niewłaściwa Missy”.

Podróże z Netflixem

Podczas miesięcy jesienno-zimowych użytkownicy Netflixa z Polski chętniej wybierali także horrory. Jednym z horrorów, który cieszył się największą popularnością wśród polskich widzów był rodzimy tytuł “W lesie dziś nie zaśnie nikt”. W cieplejszych miesiącach - jak kwiecień, lipiec i sierpień - swój złoty czas przeżywały filmy akcji. Polacy często wybierali takie tytuły, jak “Tyler Rake Ocalenie” z Chrisem Hemsworthem oraz “The Old Guard” z Charlize Theron. Chętnie sięgano także po kolejny sezon przygód rodzeństwa z “The Umbrella Academy”.

Polacy oglądali także lokalne produkcje z różnych zakątków świata. Jedną z najpopularniejszych była historia spektakularnych rabunków w Madrycie. “Dom z Papieru” utrzymywał się na naszej top liście aż przez 122 dni. Wśród popularnych lokalnych produkcji był amerykański “Ostatni taniec”, który przez 50 dni był w top 10, meksykańskie “Mroczne pożądanie” - 42 dni, a także rosyjskie “Ku Jezioru” - 37 dni.

Ponad trzykrotnie wzrosło zainteresowanie koreańskimi produkcjami, a anime oglądało ponad 150 proc. więcej Polaków niż w 2019 roku. Co więcej, w tym roku Polacy obejrzeli ponad dwa razy więcej filmów dokumentalnych niż w zeszłym roku. Wśród tematów, które najbardziej interesowały Polaków znalazły się “Dylemat Społeczny” i “Tajemnice grobowca w Sakkarze”.

Tanecznym krokiem

W mijającym roku o prawie 500 proc. wzrosło zainteresowanie filmami fantasy. Wśród najpopularniejszych były seriale “Przeklęta” czy “Locke & Key”. Netflix zapowiada, że w przyszłym roku fani tej kategorii zobaczą drugi sezon “Wiedźmina”. Ostatni rok to także wzrost popularności historii miłosnych. W porównaniu z 2019 oglądalność romansów na Netflixie wzrosła ponad trzy razy. Popularnością cieszyły się takie tytuły jak “The Kissing Booth 2”, “Zakochany bogacz” oraz “Miłość gwarantowana”.

Musicale to kolejna kategoria, po którą często sięgali w tym roku Polacy. Dzięki takim tytułom jak “Grease”, “Sweeney Todd”, “The Eddy” z Joanną Kulig czy produkcji Oryginalnej Netflix z Rachel McAdams “Eurowizja”, muzyczne produkcje kończą 2020 rok z ponad trzykrotnym wzrostem zainteresowania.

(BAE, 11.12.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Fotorelacja z gali Grand Press 2020
Dariusz Rosiak Dziennikarzem Roku 2020
Kolejny niechlubny rekord radiowej Trójki
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.