Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tvp.info zmienia tytuły tekstów o tzw. strefach wolnych od LGBT, uderzając w aktywistę

Oryginalna wersja tytułu tekstu Tvp.Info jest widoczna w wyszukiwaniach Google (fot. Facebook.com/Bart Staszewski)

Serwis Tvp.info zmienił tytuł swojego archiwalnego tekstu dotyczącego powiatu świdnickiego, który przyjął deklarację o tzw. strefie wolnej od ideologii LGBT: z "strefy wolne od LGBT" na "strefy wolne od ideologii LGBT". Zdaniem aktywisty Barta Staszewskiego, przeciwko któremu toczą się postępowania, Tvp.info w ten sposób działa na jego niekorzyść. 

Aktywista Bart Staszewski, w związku z przyjmowaniem homofobicznych uchwał przez polskie gminy, postanowił zrobić akcję mającą na celu umieszczenie przy wjazdach do tych miejscowości tablic "strefa wolna od LGBT". Postanowił też fotografować osoby LGBT, które stamtąd pochodzą. Poprzez akcję chciał pokazać, że politycy czynią wrogami członków własnych społeczności.

Dwie gminy – Tuszów Narodowy i Zakrzówek – złożyły pozwy przeciwko aktywiście, oskarżając go o zniesławienie. "Zdecydowaliśmy się wystąpić na drogę prawną przeciwko panu Staszewskiemu, ponieważ opisanie przez niego naszej gminy, że jest »strefą wolną od LGBT«, jest kłamstwem sugerującym, iż w naszej gminie istnieje dyskryminacja czy segregacja ludzi na podstawie jakichkolwiek kryteriów. Nic takiego nie ma miejsca" - mówi Józef Potocki, wójt gminy Zakrzówek, cytowany przez serwis Tvp.Info.

Staszewski poinformował, że fundacja reprezentująca obie gminy zapowiedziała dzisiaj, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne pozwy. – W trybie wykroczenia jestem regularnie przesłuchiwany ws. kolejnych gmin, które odwiedzałem ze swoim znakiem. Stawiane są mi zarzuty ustawiania znaku bez zezwolenia – mówi aktywista. I dodaje, że jak dotąd, żadna sprawa nie zakończyła się ukaraniem.

Jak tłumaczy Staszewski, jedną z jego linii obrony w tych sprawach jest to, że określenie "strefy wolne od LGBT" funkcjonowało w debacie publicznej na długo przed jego akcją fotograficzną. Dlatego Tvp.info, zmieniając teraz tytuł tekstu opublikowanego w marcu zeszłego roku ze "strefy wolne od LGBT" na "strefy wolne od ideologii LGBT", próbuje działać na jego niekorzyść. 

– Nie wierzę w przypadki, że po półtora roku ktoś bez śladu próbuje takie rzeczy zmieniać. Tym bardziej że wtedy takie określenie było popularne i stąd czerpałem też inspirację do swojego projektu – mówi "Pressowi" Bart Staszewski. 

Oryginalna wersja tytułów w serwisie Tvp.Info jest widoczna w wyszukiwaniach Google. Wpisując do wyszukiwarki hasło "powiat świdnicki tvp info" można było znaleźć artykuł z oryginalnym tytułem, dopiero po kliknięciu na niego na stronie Tvp.info pokazuje się już zaktualizowany.

Zapytaliśmy Centrum Informacji TVP o to, dlaczego w serwisie Tvp.info został zmieniony tytuł i czy ma to związek z prowadzonym postępowaniem w sprawie aktywisty Barta Staszewskiego. Pytaliśmy też, dlaczego treści na portalu dla zachowania transparentności nie są aktualizowane. Jednak do publikacji "Presserwisu" nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(BAE, 10.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.