Temat: Grand Press

Dział:

Dodano: Listopad 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grand Press 2020: nominacje w kategorii News oraz Dziennikarstwo śledcze

Zwycięzców poznamy 8 grudnia

Jury konkursu Grand Press 2020 do finału w kategorii News nominowało 6 prac, a w kategorii Dziennikarstwo śledcze – 7. 

Kategoria News

Nominowane materiały (w kolejności alfabetycznej): 

1. „Mamy pakiety Sasina” – Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) 

Bez pieczęci i znaków wodnych – tak wyglądały składowane w magazynie pocztowym w Łodzi pakiety wyborcze, wydrukowane na polecenie ministra Jacka Sasina. Dziennikarz ujawnił, że ukrywane przed całym światem karty do głosowania z łatwością można było wynieść z magazynu. 

2. „Haracz na władzę” – Anna Dąbrowska („Polityka”) 

Ponad 2 mln zł przekazali w kampanii wyborczej na PiS ludzie z zarządów państwowych spółek lub z nimi powiązani. 

3. „Głosowanie tylko korespondencyjne, lokale wyborcze zamknięte! PiS szykuje rewolucję na 10 maja” – Patryk Michalski, Paweł Balinowski (RMF FM) 

Dziennikarz ujawnił, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało, że składa poprawkę do kodeksu wyborczego, zgodnie z którą wybory 10 maja będzie można przeprowadzić wyłącznie korespondencyjnie. 

4. „Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty” – Szymon Jadczak (Tvn24.pl) 

Dziennikarz dotarł do faktur, z których wynika, że organizacja wyborów, które się nie odbyły, kosztowała Pocztę Polską niemal 70 mln zł, z czego 26 mln od razu zapłacono kontrahentom. 

5. Cykl: „Ostre zęby w sztabie Andrzeja Dudy” – Kacper Sulowski („Gazeta Wyborcza”)

Rozwieszała plakaty ośmieszające jednego z kandydatów na burmistrza Milanówka, miała ugryźć w rękę jednego z mieszkańców i razem z mężem napisała prześmiewczy wierszyk uderzający w PiS – szczegóły z życia Jolanty Turczynowicz-Kieryłło odsłoniły inną twarz szefowej kampanii Andrzeja Dudy. 

6. „Krajowa Rada Swoich. »Wyborcza« ujawnia listę poparcia do nowej KRS” – Wojciech Czuchnowski, Ewa Ivanova, Łukasz Woźnicki („Gazeta Wyborcza”) 

Władza wbrew wyrokowi nie chciała ujawnić list poparcia sędziów wybranych do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, bo – jak wynika z ujawnionej przez gazetę jednej z takich list – podpisy zbierano wśród tych sędziów, którzy sami awansowali za rządów Prawa i Sprawiedliwości lub dostali obietnicę takiego awansu.

Kategoria Dziennikarstwo śledcze

Nominowane materiały w kolejności alfabetycznej: 

1. Cykl: „Zdemaskowani”, „Respiratory od handlarza bronią”, „Lewe respiratory pod osłoną służb” – Wojciech Czuchnowski, Judyta Watoła, Jacek Brzuszkiewicz („Gazeta Wyborcza”)

Przepłacając i nie sprawdzając jakości, Ministerstwo Zdrowia kupiło bezwartościowe maseczki ochronne za ponad 5 mln zł od firmy kierowanej przez instruktora narciarskiego, przyjaciela rodziny ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Z kolei firma należąca do byłego handlarza bronią dostała kontrakt na ponad 200 mln zł na zakup respiratorów. 

2. „Giełda kryptowalut i milionowa łapówka” – Michał Fuja, Patryk Szczepaniak („Superwizjer TVN”)

Autorzy ujawnili, w jaki sposób kryptowaluty są wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy i służą przestępcom do ukrywania majątków. W trakcie śledztwa ludzie związani z tym biznesem w zamian za odstąpienie od przygotowywania materiału mieli proponować dziennikarzom milion złotych łapówki.

3. Cykl: „Bezużyteczne maseczki dla KGHM”, „Maseczki, które przyleciały antonowem z Chin, mają lewy certyfikat. Nie wiadomo, czy chronią”, „W antonowie przyleciały jednorazowe maseczki, za które pośrednik dostał 8 zł od sztuki. To spółka byłego oficera WSI”, „Nowe fakty operacji »Antonow«. To premier Morawiecki zlecił kupno masek, które okazały się bezużyteczne”, „Kłamstwo za miliony. Afera z maseczkami od KGHM coraz większa”, „To Agencja Wywiadu stała za kupnem milionów bezużytecznych maseczek przywiezionych antonowem” – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza”)

Koncern miedziowy na polecenie Kancelarii Premiera sprowadził z Chin maseczki, które – jak ujawnił dziennikarz – nie miały żadnych certyfikatów jakości. W dodatku kontrolowany przez rząd KGHM przepłacił za nie czterokrotnie. 

4. Cykl: „Bez winy…”, „Bez winy – kolejne fakty” – Paweł Kaźmierczak („Alarm!” TVP 1) 

Jarosław Sosnowski zostaje oskarżony i skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo kobiety przed dyskoteką w Lądku. Dziennikarz ujawnia, że nie było wystarczających dowodów, by go skazać, dociera do byłych policjantów biorących udział w zatrzymaniu mówiących o „zleceniu z góry”, a także do świadków, którzy wskazują winnych, w tym syna prokuratorki. 

5. Cykl: „Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. »Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów«”, „Ujawniamy skalę promocji resortu Ziobry w Wirtualnej Polsce. Była ogromna” – Sebastian Klauziński (OKO.press) 

Teksty promujące Ministerstwo Sprawiedliwości i przychylne dla spółek skarbu państwa, podpisane nazwiskiem fikcyjnych dziennikarzy oraz konsultowanie artykułów z żoną Zbigniewa Ziobry – były wynikiem „wspólnych interesów” portalu Wirtualna Polska i resortu sprawiedliwości. 

Dziennikarz dotarł do relacji dziennikarzy potwierdzających, że na jednym ze spotkań redakcyjnych o współpracy z ministerstwem otwarcie mówił ówczesny redaktor naczelny portalu Tomasz Machała. 

6. Cykl: „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, cz. I i II – Zbigniew Nosowski (Wiez.pl) 

Dziennikarskie śledztwo ujawnia szczegóły tego, w jaki sposób biskupi Stanisław Napierała i Edward Janiak tuszowali molestowanie dzieci. Jak się okazało, kuria kaliska, nie zawiadomiła Watykanu nawet o skazaniu molestującego dzieci proboszcza.

7. „Lekowy eksperyment i zgony pacjentów” – Jakub Stachowiak („Superwizjer TVN”), Łukasz Cieśla („Głos Wielkopolski”)

Dziennikarze ujawniają, że w renomowanym poznańskim szpitalu dochodziło do tajemniczych powikłań i zgonów po użyciu podawanego pacjentom leku, który nie był zarejestrowany w Polsce. Pacjenci nie wiedzieli, że biorą udział w eksperymencie medycznym.

Zwycięzców poznamy 8 grudnia podczas gali finałowej Grand Press.

Organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press
Mecenas konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jeronimo Martins Polska, Storytel, UPC
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Facebook
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: miasto Sopot
Partner gali: British American Tobacco

(CP, 27.11.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Odezwali się młodzi
Polityczny odzew artystów zainspirowanych...
Branża eventowa chce się policzyć
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.