Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Były prezes i byli menedżerowie Allegro założyli platformę e-commerce dla branży B2B

Prezesem merXu jest Przemysław Budkowski, który był związany z Grupą Allegro w latach 2009–2018 (fot. ue.poznan.pl)

Przemysław Budkowski, były prezes zarządu Allegro.pl i Ceneo.pl, założył firmę merXu, platformę e-commerce dla firm z sektora B2B z Europy Środkowo-Wschodniej.

Na merXu produktami z kategorii m.in. chemia, budownictwo, elektrotechnika, instalacje, produkty przemysłowe, BHP czy narzędzia dla profesjonalistów mogą handlować przedsiębiorstwa z Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii. W najbliższych miesiącach platforma obejmie inne rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Przeznaczona jest zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów.

Prezesem merXu jest Przemysław Budkowski, który był związany z Grupą Allegro w latach 2009–2018 (najpierw jako dyrektor marketingu, a potem jako prezes). W ramach Grupy Naspers jako VP marketplaces odpowiadał za europejskie serwisy transakcyjne typu marketplace. Pracował też w Google jako CEE product marketing manager w Irlandii, USA i Polsce. Zasiada w radzie nadzorczej Eurocash i Grupy Pracuj.

Wraz z Budkowskim platformę merXu tworzył Sebastian Pietrowski, CTO merXu, były CTO i doradca techniczny w G2A. Wcześniej przez blisko sześć lat był engineering directorem and chief architectem w Allegro. Na stanowisko COO do merXu dołączył Tomasz Nowak, były dyrektor operacyjny segmentu marketplace CEE w Grupie Allegro. W zarządzie zasiada Piotr Nowjalis, CFO merXu. Poprzednio był m.in. dyrektorem finansowym i członkiem zarządów spółek giełdowych: CCC, AB i dyrektorem finansowym w KGHM. Z kolei Václav Liška kieruje merXu w Czechach i na Słowacji. Wcześniej związany był z Allegro Group Czech Republic. W latach 2013-2016 kierował kategorią porównywarek cenowych w regionie CEE w Naspers. Inwestor i partner w funduszu Leverage Holding. Założył w Czechach platformę typu marketplace - Aukro.cz. Platformą merXu w Estonii i na Litwie kieruje natomiast Toomas R. Raist, były prezes estońskiej platformy Osta.ee. W przeszłości doradca rządu Estonii. Założyciel i członek zarządu organizacji pozarządowej „The Future of Retail Organization”. 

W firmę zainwestowały m.in. dwa fundusze venture capital – amerykański Accel i berliński Point Nine Capital. 

(IKO, 19.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.