Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagrody im. Beaty Pawlak dla Agnieszki Pajączkowskiej i Mirosława Wlekłego

Mirosław Wlekły i Agnieszka Pajączkowska zostali laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak (fot. materiały prasowe)

Laureatką tegorocznej nagrody im. Beaty Pawlak została Agnieszka Pajączkowska za "Wędrowny zakład fotograficzny". Zwycięzcą zeszłorocznej edycji został Mirosław Wlekły za "Raban! O kościele nie z tej ziemi". 

We wtorek kapituła Funduszu im. Beaty Pawlak wręczyła nagrody z dwóch edycji konkursu. Gala, na której ogłoszono zwycięzców za 2019 i 2020 rok, była transmitowana na Facebooku. 

"Wędrowny zakład fotograficzny" (wyd. Czarne) to opowieść o codziennej rzeczywistości przygranicznych wsi, coraz bardziej wyludnionych i zamieszkanych głównie przez starszych ludzi, o powikłanych losach i traumach spowodowanych przez wojnę i przesiedlenia. Agnieszka Pajączkowska w ciągu pięciu lat przemierzyła setki kilometrów polskiego pogranicza, proponując spotkanym ludziom zrobienie zdjęcia w zamian za opowieść lub coś do jedzenia. 

Mirosław Wlekły w nagrodzonej książce pokazuje inne twarze Kościoła, niż ta znana w Polsce. W "Raban! O kościele nie z tej ziemi" (Wyd. Agora) przedstawia m.in. kobiety prowadzące świątynie w Brazylii, nabożeństwa dla gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii, żonatych księży w Czechach, wspólne świętowanie Wigilii przez chrześcijan i muzułmanów w Belgii, posługę w najbiedniejszych dzielnicach Buenos Aires zgodnie z teologią wyzwolenia czy pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie.

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za książki i artykuły na temat innych kultur, religii i cywilizacji, opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, zbierając materiał do kolejnej książki. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in.: Ewa Wanat, Jarosław Mikołajewski, Wojciech Górecki, Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

(MTK, 28.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.