Dział: INTERNET

Dodano: Październik 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd uniewinnił dziennikarza, który relacjonował kontrmiesięcznicę smoleńską

Malinowski robił relację z protestu przeciwko zmianom w prawie o zgromadzeniach, które dawały przywileje manifestacjom prorządowym (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził prawo dziennikarzy do swobodnego relacjonowania wydarzeń. Orzekając jako sąd odwoławczy, zmienił wyrok wydany w czerwcu przez sędziego Macieja Miterę, rzecznika nowej KRS i prezesa śródmiejskiego sądu, w sprawie dziennikarza Video KOD, Marcina Malinowskiego.

Malinowski 10 czerwca 2017 roku robił relację z protestu przeciwko zmianom w prawie o zgromadzeniach, które dawały przywileje manifestacjom prorządowym (pozwalały na wcześniejsze zgłaszanie cyklicznych zgromadzeń, jak np. miesięcznica smoleńska). W ramach protestu obywatele usiedli na trasie przemarszu miesięcznicy smoleńskiej, w której brali udział politycy PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim.

Malinowski robił dziennikarską relację z wydarzenia, ale został oskarżony o to, że przeszkadzał w legalnym zgromadzeniu, jakim była miesięcznica - według orzekającego wówczas sędziego Mitery Malinowski naruszył artykuł 52 par. 2 pkt 1 kodeksu wykroczeń, który mówi o odpowiedzialności za przeszkadzanie legalnemu zgromadzeniu, oraz artykuł 52 par. 3 pkt 2 kodeksu wykroczeń za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom o rozejście się. 

Malinowski odwołał się od tego wyroku, a Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił go. Sąd orzekł, że Malinowski nie brał czynnego udziału w kontrmiesięcznicy ani nie zagłuszał okrzykami pochodu smoleńskiego. Wyrok jest prawomocny.

Mariusz Malinowski mówi, że spodziewał się takiego orzeczenia. - Bo nadal, mimo wszystko, wierzę w uczciwość i niezawisłość polskiego sądu - mówi Malinowski. - Dziennikarze wiedzą, jakie mają prawa, a wiedząc to, nie będą bać się z tych praw korzystać. Teraz jest to szczególnie ważne, żeby dziennikarze nie bali się dokumentować różnych nadużyć po stronie władzy, a mogliby, gdyby wyrok był inny - dodaje.

(AMS, 26.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.