Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 24, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Fakt" bez akredytacji na wizytę prezydenta we Włoszech

Prezydent Duda spotkał się we Włoszech z prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Dziennikarze tabloidu "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska) nie otrzymali akredytacji na wizytę Andrzeja Dudy we Włoszech. Kancelaria prezydenta zaznacza, że stawia na telewizję. Wśród akredytowanych są: TVP, TVN, Polsat, TV Trwam, PAP, IAR i KAI.

Fakt.pl informuje, że akredytacji nie udzielono szefowi działu Polityka "Faktu" Tomaszowi Kozłowskiemu oraz fotoreporterowi Damianowi Burzykowskiemu. Kozłowski miał usłyszeć od urzędnika, że "restrykcje covidowe nie pozwalają zabrać większej grupy dziennikarzy".

- Podróże prezydenta są realizowane z publicznych środków w ramach wykonywanych przez pana prezydenta obowiązków, dlatego w interesie społecznym jest, aby relacjonowały je niezależne media. Kancelaria Prezydenta powinna wyjaśnić obywatelom, według jakiego klucza wybiera media, którym przyzna akredytację – mówi "Presserwisowi" Katarzyna Kozłowska, redaktorka naczelna tabloidu.

-Zgłoszenie dziennikarza "Faktu" nastąpiło natychmiast po ogłoszeniu przez Kancelarię Prezydenta możliwości wnioskowania o akredytację. Nie może więc być mowy o zgłoszeniu się z opóźnieniem bądź na końcu kolejki. "Fakt" jest największą gazetą ogólnopolską i ma największy portal internetowy wśród gazet ogólnopolskich. Nie jest więc możliwe, by wykluczyło nas kryterium zasięgu. Kancelaria powinna pilnie ujawnić listę dziennikarzy akredytowanych do obsługi wizyty prezydenta we Włoszech – dodaje.

Jak mówi "Presserwisowi" Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, kolejność zgłoszeń nie miała znaczenia. - W momencie, w którym mamy ograniczoną liczbę miejsc w samolocie, stawiamy na telewizje i agencje, które mają szersze dotarcie. Poza tym media we Włoszech mają ograniczony dostęp z powodu obostrzeń, w większość miejsc wchodzi nasz operator i dostarcza sygnał TVP, która udostępnia go wszystkim telewizjom - podkreśla.

W sieci pojawiły się głosy, że "Fakt" został ukarany za lipcową okładkę ze zdjęciem Andrzeja Dudy i podpisem: "Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze. Panie Prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?" - Gdyby to łączyć w ten sposób, nie odbierałbym telefonów od dziennikarzy "Faktu", a robię to. Nie ma tu żadnych podtekstów politycznych – odpowiada Kędryna.

Jak dodaje, wśród akredytowanych na wizytę prezydenta mediów są: TVP, TVN, Polsat, Telewizja Trwam, Polska Agencja Prasowa, Informacyjna Agencja Radiowa, Katolicka Agencja Informacyjna, a także miejscowi korespondenci.

To pierwsza zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy w jego drugiej kadencji prezydenckiej.

W lipcu Burzykowski nie został wpuszczony do Pałacu Prezydenckiego na podpisanie przez prezydenta zmian w konstytucji. Wejścia odmówiono też Dawidowi Żuchowiczowi z "Gazety Wyborczej". Ponad 120 fotoreporterów podpisało wtedy list otwarty do prezydenta. Burzykowskiemu już wcześniej, w marcu, cofnięto akredytację do Sejmu, ale po nagłośnieniu sprawy przywrócono mu ją. 

"Fakt" jest najczęściej kupowanym tytułem prasowym w Polsce, jak wynika z danych ZDKP w lipcu miał średnią sprzedaż ogółem 173 348 egz. (spadek o 15,7 proc. w porównaniu z lipcem 2019 roku).

(JSX, 24.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.