Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 21, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ZPR Media przestaje być nadawcą tv, Polsat przejmuje resztę udziałów

- Jak się powiedziało A, trzeba było powiedzieć B - mówi Zbigniew Benbenek (screen YouTube.com/KonferencjePike)

Telewizja Polsat kupiła od Grupy ZPR pozostałe udziały w spółce TV Spektrum, nadawcy kanałów naziemnych Fokus TV i Nowa TV. - Wolimy być niezależnym producentem telewizyjnym - stwierdza Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej grupy.

W wyniku transakcji Polsat został jedynym udziałowcem spółki, co - jak podano w komunikacie - ułatwi i usprawni zarządzanie kanałami Fokus TV i Nowa TV. ”Dzięki temu będzie również możliwe wzmocnienie, rozwój oraz skuteczniejsze budowanie ich oferty programowej w oparciu o polskie produkcje” - napisano w oświadczeniu Polsatu.

Telewizja Polsat pod koniec grudnia 2017 roku kupiła od Grupy ZPR Media 34 proc. udziałów w TV Spektrum, a także 100 proc. akcji spółki Eska TV SA (nadawca naziemnej Eska TV, Eska TV Extra, Extra Rock TV) i 100 proc. udziałów spółki Lemon Records (nadawca naziemnej Polo TV i Vox Music TV). Na początku 2018 roku Polsat przejął kolejne 15 proc. udziałów w TV Spektrum.

- Jak się powiedziało A, trzeba było powiedzieć B. Jeśli sprzedaliśmy tamte kanały, nasz udział w rynku telewizyjnym się zmniejszył - mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media. - Liczyliśmy, że Nowa TV wyjdzie na zero, ale ciągle przynosi straty. Nadaje na ósmym multipleksie, dającym tylko 50 procent zasięgu. Łatwiej będzie kanał na plus wyciągnąć Polsatowi, który ma większe możliwości programmingu - wyjaśnia Benbenek i przekonuje: - Wolimy być niezależnym producentem telewizyjnym. Jeśli produkujemy dla innych stacji, nie postrzegają nas jako nadawcy konkurencyjnego.

Zdaniem Bogusława Kisielewskiego, prezesa Kino Polska TV SA, rynek spodziewał się tego ruchu. - Przy pierwszej transakcji wiadomo było, że Polsat będzie chciał przejąć kontrolę. Polsat nie zostaje udziałowcem w przedsięwzięciach, w których jej nie ma - uważa Kisielewski. - Nic to nie zmieni z punktu widzenia funkcjonowania spółki i samego rynku. Ta kontrola już de facto od dawna i tak się odbywa - dodaje. - Jeszcze kilka lat temu pan Benbenek był mocno zaangażowany w plany rozwoju telewizji. Nic nie wskazywało, że może chcieć z tego biznesu wyjść - wyjaśnia prezes Kino Polska TV. Wskazuje jednak, że ósmy multipleks okazał się porażką, nadawanie naziemne jest kosztowne, a rynek kanałów muzycznych skurczył się o połowę.

Ani Telewizja Polsat, ani Grupa ZPR Media nie podają wartości transakcji. Z zarządu TV Spektrum odeszli prezeska Ewa Latkowska (jest również prezeską spółki producenckiej ZPR Media SA) i Marcin Gębala (odpowiada za nadzór nad finansami spółek Grupy ZPR Media). Pozostał w nim jedynie Janusz Pliszka, członek zarządu Telewizji Polsat.

W 2019 roku spółka Spektrum TV odnotowała 29,9 mln zł przychodów i 15,5 mln zł straty.

W pierwszym półroczu 2020 roku Fokus TV miał udział w oglądalności na poziomie 1,11 proc., a Nowa TV - 0,32 proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

(KOZ, 21.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.