Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 01, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Znamy jury konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2020

Jury obraduje w dwóch etapach. W pierwszym wybiera do piętnastu książek finałowych. W drugim nominuje pięć, z których wyłania Książkę Reporterską Roku.

Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska wyłonią zwycięzcę pierwszej edycji konkursu Grand Press - Książka Reporterska Roku. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ogłosiły konkurs dla autorów najlepszych książek reporterskich, które ukazały się od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku. Nagrodę otrzyma autorka lub autor najlepszej publikacji: o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych (research, kompozycja, redakcja) oraz językowych; ujawniającej wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki, przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego, w tym zwłaszcza opisywania prawdziwych wydarzeń i postaci; cechującej się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującej wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.

W jury pierwszej edycji konkursu na Książkę Reporterską Roku zasiadają:

Piotr Bratkowski („Newsweek”)
Od 1981 roku opublikował cztery tomy wierszy, powieść i dwie książki o muzyce. Pracował jako krytyk literacki i muzyczny, a potem dziennikarz, m.in. w „Literaturze” i „Gazecie Wyborczej”. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2010 – uhonorowany PIK-owym Laurem: nagrodą za najlepsze publikacje prasowe na temat książek. Były wieloletni juror nagrody Nike oraz nagrody Wielki Kaliber dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Od 2002 roku związany z polskim „Newsweekiem”, gdzie obecnie jest szefem działu Kultura.

Bernadetta Darska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)
Dr hab., krytyczka literacka, literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. W latach 2002–2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). Autorka dziewięciu książek, m.in. o współczesnym reportażu. Prowadzi blog: Nowości Książkowe.

Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas, Tygodnik „Przegląd”)
Redaktor, dziennikarz, felietonista, aktywista. W latach 1979–1989 związany z opozycją demokratyczną i podziemnym ruchem wydawniczym, studiował filozofię. Autor książek „Lewomyślnie” (Krytyka Polityczna, 2011), „Klapsy polskie” (Iskry, 2009), książeczki dla dzieci o Wandzie Krahelskiej. Autor m.in. cotygodniowej audycji „Pod tytułem, program o książkach i czytaniu” w Tok FM (2006–2010). Dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój” (2002, 2012), zastępca redaktora naczelnego „Życia Warszawy” (2003–2004), szef publicystyki Programu 2 TVP (1995–1996), redaktor „Gazety Wyborczej (1989–1995). Współautor wraz z Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” w TVN 24 (2014–2016). Od 2007 wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, felietonista tygodnika „Przegląd”.

Cezary Łasiczka (Tok FM)
Laureat nagrody Popularyzator Nauki (2010), zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2011 roku otrzymał od Polskiej Izby Książki nagrodę PIK-owy Laur za „promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych”. W listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych, poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni. Dziennikarz radia Tok FM.

Beata Stasińska (Agencja Literacko-Scenariuszowa)
Absolwentka polonistyki UW, w latach 1982–1985 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorką podziemnej gazety „Wola”. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła „Ex Libris”, dodatek o książkach do „Życia Warszawy”. Współzałożycielka  wydawnictwa W.A.B. Inicjatorka sześciu serii wydawniczych, m.in. współczesnej prozy światowej oraz serii reportażu. W latach 2011–2012 prezes W.A.B. W latach 2013–2015 wiceprezes Grupy Wydawniczej Foksal, którego częścią stało się wydawnictwo W.A.B. Odznaczona francuskim Orderem Kawalera Zasługi oraz polską odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury, uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu. Od 2001 roku wykłada na Podyplomowym Studium Wydawniczym UW, a od 2016 roku prowadzi Agencję Literacko-Scenariuszową.

Wynik konkursu zostanie ogłoszony 8 grudnia br. podczas gali Grand Press 2020 w Muzeum Polin.

Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press
Mecenas Konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner Nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner Nagrody Grand Press Digital: Facebook
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner Nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner gali: British American Tobacco
Główny Patron Medialny: Canal+

Regulamin i szczegóły konkursu dostępne na GrandPress.pl.

(CP, 01.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.