Dział: REKLAMA

Dodano: Wrzesień 01, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK sprawdzi, czy AMS i Ströer Polska nie podzieliły się rynkiem w Warszawie

Powierzchniami reklamowymi na wiatach przystankowych w stolicy zarządza AMS (fot. materiały prasowe)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające ws. działań firm reklamy zewnętrznej AMS (Agora SA) i Ströer Polska, które w 2013 roku jako konsorcjum wygrały przetarg na budowę i utrzymanie ponad 1,5 tys. wiat przystankowych w Warszawie. 

UOKiK wszczął postępowanie sprawdzające, czy AMS i Ströer Polska zawarły porozumienie ograniczające konkurencję. Podstawą do tego są informacje, które urząd zebrał w trakcie prowadzonego od lutego br. postępowania wyjaśniającego, jak funkcjonuje rynek reklamy zewnętrznej w Warszawie oraz jak może na niego wpłynąć warszawska uchwała krajobrazowa. "Zebrany w toku postępowania dotyczącego tzw. uchwały krajobrazowej materiał dał podstawę do wszczęcia kolejnego postępowania obejmującego spółki AMS i Ströer Polska. Postępowanie to ma na celu ustalenie, czy spółki te nie złamały przepisów antymonopolowych poprzez zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję, w szczególności poprzez podzielenie pomiędzy siebie rynku reklamy zewnętrznej w Warszawie" – informuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd zwrócił uwagę, że powierzchniami reklamowymi na wiatach przystankowych w Warszawie zarządza obecnie AMS, Ströer zaś zarządza nośnikami reklamowymi w warszawskim metrze. „Okoliczności funkcjonowania tego konsorcjum oraz zarządzania powierzchniami reklamowymi w środkach komunikacji publicznej w Warszawie zostaną szczegółowo zweryfikowane w toku postępowania" – podał UOKiK. Jednocześnie zaznaczył, że jeśli wspomniane firmy reklamy zewnętrznej naruszyły ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów, „wówczas należy oczekiwać wszczęcia postępowania antymonopolowego i postawienia zarzutów podmiotom biorącym udział w podziale rynku".

AMS i Ströer nie komentują sprawy.

(IKO, 01.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.