Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 21, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP Kultura bez "Tygodnika kulturalnego" i Agnieszki Szydłowskiej

Agnieszka Szydłowska o rozstaniu z TVP Kultura poinformowała na Facebooku (fot. Piotr Molecki/East News)

TVP Kultura po 15 latach zdejmuje z anteny "Tygodnik kulturalny" i rozstaje się z Agnieszką Szydłowską. 

"Dowiedzieliśmy się właśnie, że po 15 latach Tygodnik Kulturalny schodzi z anteny TVP Kultura. Chcielibyśmy Wam podziękować za cały ten wspólny czas, za Wasze uwagi, sugestie, ogromne wsparcie i nieustające zainteresowanie, jakie nam okazywaliście (...) Nie istnieje chyba inny program, w którym na równych prawach ścierałyby się tak różne osobowości i poglądy" - poinformowano na profilu "Tygodnika kulturalnego" na Facebooku. 

Z TVP Kultura musi pożegnać się również Agnieszka Szydłowska. "Po 15 latach pracy, wielu godzinach potu i wspaniałości zwolnienie mnie z TVP Kultura (przez telefon) trwało 2 minuty. Alleluja!" - napisała dziennikarka na Facebooku.

Szydłowska współtworzyła "Tygodnik kulturalny" i była gospodynią programu "Niedziela z...". 

Biuro prasowe TVP przekonuje, że "Agnieszka Szydłowska nie została zwolniona z TVP". "Została przez dyrekcję anteny poinformowana, że nie poprowadzi koncertu »Scena Alternatywna« w Opolu z uwagi na zmianę koncepcji. Program, który prowadziła nie był emitowany na antenie TVP Kultura od kilku miesięcy, nie ma go również w ramówce jesiennej" - przekazała spółka. Na pytanie o powody zdjęcia z anteny "Tygodnika kulturalnego" TVP nie odpowiedziała. 

- Dziwi mnie, że program przetrwał aż 15 lat. Przecież jego założeniem było, że inteligentni ludzie o sprzecznych opiniach dyskutują, szanując się nawzajem. Do tego dyskutują o tym, co ważne, czyli rzadko o doraźnej polityce. Żadna z tych składowych nie ma przecież sensu z punktu widzenia urzędnika za biurkiem w telewizji. Cieszmy się, że ta radiostacja z lepszego świata, jaką był "Tygodnik kulturalny", w ogóle dała radę tak długo nadawać - komentuje Michał Chaciński, były prowadzący magazyn.

Były dziennikarz Programu II Polskiego Radia Adam Suprynowicz, który współpracował z "Tygodnikiem kulturalnym", decyzją też jest zdziwiony. - Miałem wrażenie, że w mediach publicznych to było jedno z nielicznych miejsc, gdzie rzeczywiście istniała dyskusja i ścierały się różne poglądy. To było kształcące dla nas wszystkich - mówi Suprynowicz. - Zdejmowanie dobrego programu jest jakimś absurdem - uważa.

Michal Oleszczyk z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autor podcastu SpoilerMaster i były współpracownik TVP Kultura, zdjęcie programu uważa za dużą stratę. - Wiem jednak, że każda osoba ze stałego zespołu "Tygodnika kulturalnego" ma tak wysokie kompetencje, tak nienaganną etykę pracy i cieszy się tak dużym zaufaniem widzów, że wszystkie te osoby pozostaną w żywym kontakcie z publicznością ceniącą sobie wysokiej klasy dziennikarstwo kulturalne. Szkoda jedynie, że platformą do wspólnych spotkań tych wybitnych osób nie będzie już antena telewizji publicznej - uważa Oleszczyk.

Agnieszka Szydłowska po tym, jak w maju dyrekcja Programu III Polskiego Radia unieważniła głosowanie "Listy przebojów Trójki” i publicznie zarzuciła Markowi Niedźwieckiemu manipulację przy liczeniu głosów, złożyła w radiu wypowiedzenie. Pracę w radiowej Trójce rozpoczęła w 2003 roku. Prowadziła m.in. "Radiowy dom kultury" i "Program alternatywny".

(KOZ, 21.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.