Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piotr Jedliński rezygnuje z funkcji prezesa Radia Nowy Świat

Piotr Jedliński w niedzielę próbował bronić używania przez Radio Nowy Świat formy męskoosobowej wobec aktywistki Margot (screen Facebook.com/Ratujmy Trójkę)

Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki Ratujmy Trójkę, właściciela internetowego Radia Nowy Świat.

Rozgłośnia poinformowała o tym na swoim profilu na Facebooku.

- Zostałem poproszony o zrezygnowanie z funkcji. Wpisy, których dokonałem, a które nikogo nie atakowały i mówiły wyłącznie o prawie do wypowiedzi, zostały zaatakowane. Oceniono, że wypowiadałem się w imieniu radia, choć wielokrotnie podkreślałem, że w swoim własnym. Stwierdzono, że szkodzę radiu, narażam jego wizerunek na szwank - mówi "Presserwisowi" Piotr Jedliński. - Reakcją moich wspólników jestem nieco zaskoczony - przyznaje.

Jedliński informuje, że zachowa 10 proc. udziałów w spółce Ratujmy Trójkę. - Kolejne 20 procent jest w moim depozycie. Chciałem, żeby kto inny objął te udziały do depozytu, nie było chętnych. Sprzedam je osobie wskazanej przez wspólników - deklaruje.

Piotr Jedliński odchodzi ze stanowiska po tym, jak w niedzielę próbował bronić używania przez Radio Nowy Świat na antenie formy męskoosobowej wobec aktywistki Margot. Zarówno ten fakt, jak i reakcja Jedlińskiego spotkały się z falą krytyki. "Jeśli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi" - pisał Jedliński na Facebooku. Jednak w kolejnym wpisie zmienił zdanie i bronił się, że miał na celu "obronę niezależności radia także przed naciskami opinii publicznej”.

W niedzielę wieczorem od słów Piotra Jedlińskiego odcięli się pozostali udziałowcy Radia Nowy Świat: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski. Zaznaczyli, że wpis Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. "Zastosowana przez nas forma męskoosobowa (»aktywista«) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń" - napisali.

Radio Nowy Świat rozpoczęło nadawanie 10 lipca. Dotychczas rozgłośnia zebrała na patronite.pl 2,6 mln zł.

(KOZ, 11.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.