Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 05, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Norweska reporterka pozwała Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej

Głównym zadaniem członków HFPA jest głosowanie nad Złotymi Globami (fot. goldenglobes.com)

Kjersti Flaa, norweska dziennikarka pracująca w USA, pozwała Hollywood Foreign Press Association (Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej) za nadużywanie władzy, korupcję i tłumienie konkurencji.

Flaa złożyła skargę do sądu federalnego w Los Angeles, twierdząc, że HFPA działa na zasadach kartelu, naruszając przepisy antymonopolowe. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej liczy 87 członków, których głównym zadaniem jest głosowanie nad Złotymi Globami (nagrody filmowe i telewizyjne). Według pozwu organizacja wielokrotnie odrzucała prośbę Flaa o członkostwo. Dziennikarka uważa, że HFPA wykorzystuje swoją pozycję, by zmonopolizować rynek informacji z Hollywood. "Organizacja przyjęła regulamin wykluczający z członkostwa wszystkich obiektywnie wykwalifikowanych kandydatów, którzy mogliby konkurować z obecnymi członkami" – napisała Flaa.

Norweżka pracuje jako korespondentka wideo dla kilku skandynawskich mediów. Prowadzi też na YouTubie kanał Flaawsome Talk z wywiadami z celebrytami. Jej prośby o członkostwo w HFPA zostały odrzucane w 2018 i 2019 roku. Jak napisała w pozwie, dwójka członków HFPA, Aud Berggren Morisse i Tina Johnk Christensen, prowadziła przeciwko niej kampanię w obawie, że złamie ich monopol na relacje z Hollywood w Skandynawii. Flaa miała się nawet zgodzić, że ograniczy swoją działalność tylko do telewizji, by z nimi nie konkurować na rynku prasowym, ale i tak nie zyskała członkostwa.

Dziennikarka twierdzi też w pozwie, że członkowie organizacji otrzymywali znaczne dochody za "prawidłowe" głosowania, a jeden z nich ciągle głosuje, chociaż jest "głuchy i prawie niewidomy". Poza tym według Flaa przedstawiciel Disney PR zaproponował sześciu członkom dwudniowy pobyt w luksusowym hotelu w Singapurze "bez pretensji do pracy". Podobno "członkowie byli zadowoleni z warunków, a HFPA zapłaciła za ich przelot".

Kjersti Flaa podziękowała na Twitterze za wsparcie, jakie otrzymała od innych dziennikarzy w jej staraniach o zmiany w HFPA. 

(MAC, 05.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.