Dział: KSIążKI

Dodano: Lipiec 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Pionierki internetu"

Press

Claire L. Evans
przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków 2020

„A computer wanted” – takie ogłoszenie ukazało się w 1892 roku w dziale praca „New York Timesa”. To obserwatorium astronomiczne szukało osób do wykonywania żmudnych obliczeń. A tymi ludzkimi komputerami były właśnie kobiety.

Claire L. Evans, amerykańska dziennikarka i performerka, wyprowadza z cienia bohaterki, których wkład w powstanie i rozwój internetu był dotąd niedostrzegany. Pokazuje, że to kobieca praca intelektualna stała u podwalin sztuki programowania. Od Ady Lovelace, córki lorda Byrona, która wymyśliła pierwszy algorytm na maszynę analityczną, po Brendę Laurel projektującą w latach 90. gry wideo dla dziewczynek. Od wojskowej matematyczki Grace Hopper, która opracowała uniwersalny język programowania, po Jamie Levy, pierwszą celebrytkę kultury cyfrowej, nazywaną „Kurtem Cobainem internetu”. A także: Betty Holberton, Patricia Crowther, Pamela Hardt-English, Elizabeth „Jake” Feinler, Stacy Horn, Wendy Hall, Cathy Marshall, Marisa Bowe i wiele innych.

Wszystkie te kobiety, które przecierały cyfrowe szlaki, zostały wymazane z historii informatyki, gdy programowanie stało się prestiżowe, a internet się skomercjalizował. I do dziś dziedziny te uchodzą za „typowo męskie”.

Książka Claire L. Evans to też erudycyjny wykład z dziejów internetu – o tym jak z systemu akademickiej wymiany plików przekształcił się w kluczowe dziś medium. O pierwszych gejmerkach, influencerkach, sieciach społecznościowych i pionierskich czasopismach wydawanych... na dyskietkach. I chociaż to, co stworzyły bohaterki książki, dziś już nie funkcjonuje, było jednak ważnym etapem w rozwoju cyfrowego świata. Książka Evans pozwala poznać ich wkład w życie współczesnych użytkowniczek i użytkowników globalnej sieci. 

(UR, 17.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.