Temat: internet

Dział: KSIążKI

Dodano: Lipiec 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu”

Press

Wolfgang Bauer

przeł. Elżbieta Kalinowska

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2020

To już trzecia książka niemieckiego reportera i korespondenta wojennego. Po poświęconej uciekinierom z Syrii „Przez morze” i „Porwanych” – o kobietach więzionych przez Boko Haram –dostajemy tym razem zbiór reportaży z różnych stron świata.

W jednym tomie zebrano teksty pisane w latach 2010–2017 z miejsc, które są niszczone przez konflikty zbrojne, biedę, głód i obojętność polityków. Ich kolejność w książce autor określa jako emocjonalną. Jak w kalejdoskopie przesuwają się tu obrazy bombardowanego Aleppo, oblężenia ukraińskiej jednostki na Krymie czy japońskiej wioski, do której przybijają łodzie ze zwłokami rybaków z Korei Północnej. Bauer szuka śladów skażenia bronią chemiczną w Sudanie, rozmawia z rodzicami dzieci umierających w obozie dla uchodźców i podziwia pracę saperów w Bagdadzie. Jest reporterem angażującym się – pomaga np. w uwolnieniu rybaków z rąk somalijskich piratów czy wiezie do szpitala rodzącą kobietę w Sierra Leone. Choć w wielu sytuacjach czuje się bezradny, tak jak na bagnach Sudd, gdzie rodziny, które schroniły się tu przed wojną, cierpią z powodu głodu i chorób.

„My, reporterzy z Niemiec, niewiele możemy pomóc. Nie jesteśmy lekarzami, mamy jedzenie tylko dla naszej grupy (…) Spożywanie posiłków wydaje nam się początkowo głęboko nieprzyzwoite. Jem wtedy, gdy sądzę, że nikt mnie nie widzi” – pisze, zastanawiając się nad rolą reportera i jego wpływem na zastaną rzeczywistość.

Teksty Wolfganga Bauera pokazują świat w stanie rozpadu. Ich celem jest burzenie schematów myślenia o wojnie, która z zachodniej perspektywy jest zawsze gdzieś daleko, „w krajach, gdzie są smoki”. Ale to, co tam się dzieje, ma z każdym dniem większy wpływ na nasz świat. Te tragedie nie znikną tylko dlatego, że odwrócimy od nich wzrok.

UR

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.