Ukraińskie media szeroko komentują odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego  |  Odejście z Papaya Films  |  Widownia magazynu motoryzacyjnego TVP 2  |  Nowa produkcja TVP VOD  |  Kanał TBN Polska  |  Miesięcznik "Elle" podrożał  |  Finanse właściciela Radia Strefa FM  |  TTcomm zakończył rok z 401 tys. zł zysku  |  WP Holding ma nową strategię  |  Serwis Sportowy Poznań przejęty  |  Berlin-Chemie wybiera agencję  |  Insignia kończy repozycjonowanie i zmienia strukturę  |  Euvic Media i Aplan Media wygrały przetarg  |  Małopolska szuka agencji  |  Tomasz Fornal w kampanii  |  Head of performance w Harbingers  |  oLive media  |  Fakro oficjalnym partnerem PZPN  |  Disney uruchomił interaktywną platformę ESPN Fan House  |  Większość Brytyjczyków chce podniesienia podatków dla big techów  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 39 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Ukraińskie media szeroko komentują odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego  |  Odejście z Papaya Films  |  Widownia magazynu motoryzacyjnego TVP 2  |  Nowa produkcja TVP VOD  |  Kanał TBN Polska  |  Miesięcznik "Elle" podrożał  |  Finanse właściciela Radia Strefa FM  |  TTcomm zakończył rok z 401 tys. zł zysku  |  WP Holding ma nową strategię  |  Serwis Sportowy Poznań przejęty  |  Berlin-Chemie wybiera agencję  |  Insignia kończy repozycjonowanie i zmienia strukturę  |  Euvic Media i Aplan Media wygrały przetarg  |  Małopolska szuka agencji  |  Tomasz Fornal w kampanii  |  Head of performance w Harbingers  |  oLive media  |  Fakro oficjalnym partnerem PZPN  |  Disney uruchomił interaktywną platformę ESPN Fan House  |  Większość Brytyjczyków chce podniesienia podatków dla big techów  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 39 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Ukraińskie media szeroko komentują odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego  |  Odejście z Papaya Films  |  Widownia magazynu motoryzacyjnego TVP 2  |  Nowa produkcja TVP VOD  |  Kanał TBN Polska  |  Miesięcznik "Elle" podrożał  |  Finanse właściciela Radia Strefa FM  |  TTcomm zakończył rok z 401 tys. zł zysku  |  WP Holding ma nową strategię  |  Serwis Sportowy Poznań przejęty  |  Berlin-Chemie wybiera agencję  |  Insignia kończy repozycjonowanie i zmienia strukturę  |  Euvic Media i Aplan Media wygrały przetarg  |  Małopolska szuka agencji  |  Tomasz Fornal w kampanii  |  Head of performance w Harbingers  |  oLive media  |  Fakro oficjalnym partnerem PZPN  |  Disney uruchomił interaktywną platformę ESPN Fan House  |  Większość Brytyjczyków chce podniesienia podatków dla big techów  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 39 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 06, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zbigniew Ziobro chce po wyborach wziąć się za media

Wicenaczelna "Faktu" pisze: "o pedofilii należy nie tylko mówić. Musimy o tym krzyczeć"

Po tym jak piątkowy "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska) pytał na jedynce prezydenta, dlaczego ułaskawił pedofila, Andrzej Duda skomentował, że to "kolejna odsłona niemieckiego ataku". Z kolei Zbigniew Ziobro zasugerował, że po wyborach trzeba zabrać się za media. Dziennikarze zwracają uwagę na Twitterze, że to rosyjskie lub białoruskie standardy, a Rafał Trzaskowski mówi o ataku na niezależne media.

Na okładce piątkowego wydania tabloidu znalazło się zdjęcie Andrzeja Dudy z podpisem: "Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze. Panie Prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?". Jak informowała "Rzeczpospolita", 14 marca prezydent ułaskawił siedem osób, w tym "osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego". Tvn24.pl podał, że o ułaskawienie wnioskowały partnerka i córka mężczyzny, które były jego ofiarami.

Okładkę skrytykowali politycy PiS. Ostro komentowały ją też prorządowe media. Serwis Wpolityce.pl nazwał ją obrzydliwą, a Niezalezna.pl - skandaliczną. Okładce poświęcono też materiał w sobotnich "Wiadomościach". 

Andrzej Duda na piątkowym spotkaniu z mieszkańcami Bolesławca na Dolnym Śląsku uznał, że okładka „Faktu” jest „kolejną odsłoną niemieckiego ataku” wymierzonego przeciwko niemu. „Ten oszczerczy atak to podłość. Najgorszego rodzaju brudna kampania. Czy ten koncern Axel Springer chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą nam wybierać prezydenta?” - mówił Duda.

Z kolei Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, w programie "Gość Wiadomości" w TVP stwierdził: „Musimy się powoli zastanowić nad sytuacją mediów w Polsce, bo nad tym, co się teraz tu dzieje, nie możemy zupełnie przejść do porządku dziennego”. I dodał: "Mam nadzieję, że po kampanii prezydenckiej wyciągniemy wnioski".

Zdaniem kandydata opozycji na prezydenta Rafała Trzaskowskiego te słowa oznaczają zaostrzenie kursu i chęć niszczenia niezależnych mediów. 

Redaktor naczelny "Pulsu Biznesu" Grzegorz Nawacki napisał na Twitterze: "Oho, wraca temat walki z wolnymi mediami... jak wiadomo, dobre media to media kontrolowane przez polityków...". Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, skomentował: "Panie i Panowie dziennikarze, proszę szykować się na przymusowe warsztaty »niezależnego dziennikarstwa« prowadzone przez braci Karnowskich, Sakiewicza, Pereirę, Adamczyka, Sitka i innych »wybitnych«. Oczywiście po wyborach... i o ile wygra Duda".

O odniesienie się do krytyki poprosiliśmy Katarzynę Kozłowską, redaktorkę naczelną "Faktu", która odesłała nas do komentarza jej zastępczyni Aldony Toczek. Aldona Toczek napisała na stronie tabloidu m.in.: "kiedy prezydent ułaskawia człowieka skazanego za czyn pedofilski, musi ujawnić każdy szczegół tej sprawy. Po to, żebyśmy mieli pewność, że wymazanie win tego człowieka nie okaże się początkiem czyjegoś dramatu. Musimy się upewnić, że nasze dzieci są bezpieczne. Ile to już razy »Fakt« i inne polskie media opisywały następujące przypadki: ktoś molestował seksualnie dziecko, został zatrzymany, a potem wypuszczony. I skrzywdził ponownie. Ktoś był w więzieniu, ale wyszedł na przepustkę. I z lubieżnej obsesji zabił. Dlatego nikt dziś w Polsce nie ma wątpliwości co do tego, że o pedofilii należy nie tylko mówić. Musimy o tym krzyczeć". 

Rezygnację z prenumeraty "Faktu" zapowiedzieli przedstawiciele resortów. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, napisał na Twitterze: "Po dzisiejszej absolutnie haniebnej okładce tabloidu »Fakt« podjąłem decyzję o rezygnacji z prenumeraty tej gazety w ministerstwie, którym kieruję. Są jakieś granice". Taką samą decyzję podjął Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. "Zrobimy to samo. Nie prenumeruje się szamba" - napisał Gliński. Z prenumeraty rezygnuje też Ministerstwo Sportu i Turystyki, o czym poinformowała w mediach społecznościowych Danuta Dmowska-Andrzejuk, szefowa resortu. Taką samą decyzję podjęło Radio Dla Ciebie – podał prezes stacji Tadeusz Deszkiewicz.

Redaktor naczelny „Newsweek Polska” Tomasz Lis (RAS Polska) pytał na Twitterze: „Obrona pedofila nie jest problemem, problemem jest pisanie prawdy o tym?”.

(JSX, IKO, 06.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.