Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 23, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" TVP najdłużej pokazują Dudę, za każdym razem w pozytywnym świetle

"»Wiadomości« TVP są całkowicie stronnicze: charakteryzuje je brak krytycyzmu wobec Andrzeja Dudy" - ocenia Towarzystwo Dziennikarskie (fot. materiały prasowe)

Z monitoringu przeprowadzonego przez Towarzystwo Dziennikarskie wynika, że najwięcej materiałów o wyborach jest w "Wiadomościach", a wszystkie materiały dotyczące Andrzeja Dudy przedstawiają go w pozytywnym świetle.

Monitoring objął okres 15-20 czerwca. Przez sześć dni 45 z 67 tematów "Wiadomości", czyli 67 proc., miało związek z wyborami i zajęły one 77 proc. czasu "Wiadomości". W "Faktach" tematów takich było 43 proc. (23 z 53), a zajęły one 52 proc. ich czasu. Także "Wydarzenia" poświęciły wyborom mniej uwagi. Na 75 tematów 30 było związanych z wyborami (40 proc.) i zajęły one 38 proc. czasu wszystkich monitorowanych wydań.

Raz neutralnie o Biedroniu

W "Wiadomościach" 21 z 45 tematów związanych z wyborami (36 proc.) w przeważającej mierze dotyczyło Andrzeja Dudy i wszystkie przedstawiały go w pozytywnym świetle. 18 tematów dotyczyło przede wszystkim Rafała Trzaskowskiego i wszystkie były dla niego negatywne. Jeden temat, neutralny, miał Robert Biedroń. "Jak widać, »Wiadomości« TVP są całkowicie stronnicze: charakteryzuje je brak krytycyzmu wobec Andrzeja Dudy, negacja najsilniejszego kandydata opozycji i instrumentalne traktowanie pozostałych" - komentuje Towarzystwo Dziennikarskie.

W "Wydarzeniach" z 30 tematów związanych z wyborami 15 było pozytywnych dla Andrzeja Dudy, a dwa negatywne i jeden pozytywny dla Rafała Trzaskowskiego. Pozostałe materiały wyborcze dotyczyły wielu kandydatów - miały charakter przeglądowy.

"Fakty" niebezkrytyczne wobec opozycji

W "Faktach" na 23 tematy wyborcze osiem było krytycznych wobec Andrzeja Dudy, dwa neutralne i jeden pozytywny. Rafał Trzaskowski miał dwa materiały negatywne i żadnego pozytywnego. Pozostali kandydaci występowali w przeglądowych materiałach wyborczych. "»Fakty« są zdecydowanie krytyczne wobec władzy i kandydującego prezydenta, ale wbrew obiegowej opinii niebezkrytyczne wobec opozycji" - stwierdza Towarzystwo Dziennikarskie.

W okresie analizy w "Gościu Wiadomości" pojawiło się trzech kandydatów na prezydenta: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak i Szymon Hołownia, a w "Gościu Wydarzeń" - dwóch: Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. W obu programach w tym czasie przeważali politycy opozycji.

Setki Trzaskowskiego głównie z archiwum

Z polityków w "Wiadomościach" najdłużej i najczęściej pokazywany był ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Miał 43 setki trwające 590 sekund, co dawało 18 proc. czasu setek w materiałach wyborczych. Setek Rafała Trzaskowskiego było 37, trwały krócej - 279 sekund, co dawało mu 8 proc. czasu wszystkich setek w materiałach wyborczych. Towarzystwo Dziennikarskie zwraca uwagę, że wiele z nich pochodziło z materiałów archiwalnych, a nie ze spotkań kandydata z wyborcami. Jak podają autorzy analizy, z reguły były od razu kontrowane i oceniane przez autora. Robert Biedroń miał siedem setek trwających 63 s, Krzysztof Bosak - cztery (34 s), Władysław Kosiniak-Kamysz - cztery (29 s), a Szymon Hołownia - trzy (21 s).

Wypowiedzi polityków w "Wydarzeniach" i "Faktach" były liczone, ale nie mierzone. W "Faktach” Andrzej Duda miał 30 setek, Rafał Trzaskowski 22, Władysław Kosiniak-Kamysz - 11, Robert Biedroń - dziesięć, Szymon Hołownia - siedem, a Krzysztof Bosak - cztery. W "Wydarzeniach" Trzaskowski miał 30 setek, Duda - 20, Hołownia - osiem, Biedroń - siedem, Kosiniak-Kamysz - siedem, a Bosak - sześć.

(KOZ, 23.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.