Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 22, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Niemiecka polityczka złożyła doniesienie na Cezarego Gmyza do prokuratury

Cezary Gmyz odpowiada, że "próba zawrzeszczenia nie unieważni prawdy historycznej" (screen: YouTube/TVP Historia)

Ulle Schauws z partii Zielonych zawiadomiła prokuraturę w sprawie tweeta niemieckiego korespondenta TVP Cezarego Gmyza, który pisał, że "wielu homoseksualistów w obozach koncentracyjnych było wyjątkowymi zwyrodnialcami i gwałcicielami". Polityczka zarzuca Gmyzowi podżeganie do nienawiści.

"Wielu homoseksualistów w obozach koncentracyjnych było wyjątkowymi zwyrodnialcami i gwałcicielami. Odsyłam też do książki Romana Fristera, który w »Autoportrecie z blizną« opisuje jak sam w Auschwitz padł ofiarą gwałtu analnego" - napisał Gmyz na Twitterze 15 czerwca, w odpowiedzi na tweet Bartosza Węglarczyka. Redaktor naczelny Onetu pisał w nim, że "naziści wysłali w latach 1933-1945 od 5 do 15 tys. homoseksualistów do obozów koncentracyjnych, w tym do Auschwitz. Większość nie przeżyła".

Doniesienie do prokuratury za tweet Gmyza złożyła posłanka do Bundestagu Ulle Schauws z niemieckiej partii Zielonych. Polityczka zarzuca korespondentowi podżeganie do nienawiści i fałszowanie historii. "Jego wypowiedź odczytałam jako próbę zrobienia sprawców z ofiar niemieckiego totalitaryzmu" - powiedziała Schauws "Gazecie Wyborczej".

Gmyz w jednym z kolejnych tweetów pokazał zrzut ekranu z wiadomością od Twittera, w której zaznaczono, że jego wpis o homoseksualistach w obozach nie naruszył zasad serwisu. "Próba zawrzeszczenia nie unieważni prawdy historycznej opartej o wiarygodne i zweryfikowane procesowo świadectwa więźniów obozów koncentracyjnych" - napisał. Stwierdził też, że ktoś przetłumaczył jego tweet Schauws i doniósł jej na niego. "Kobita bowiem mnie nie obserwuje i nie rozumie po polsku (pisownia oryginalna – przyp. red.)" - dodał.

(JSX, 22.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.