Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego z petycją ws. mediów

Apel stowarzyszenia kierowany jest m.in. do parlamentarzystów (fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu)

"My, obywatele, zasługujemy na bezstronne media publiczne!" - brzmi apel Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego do parlamentarzystów, wicepremiera Piotra Glińskiego i dziennikarzy. Pod petycją zbierane są podpisy.

"Żądamy wprowadzenia pod obrady Sejmu społecznego projektu ustawy o mediach publicznych, przygotowanego w 2010 roku przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych" - zwracają się do posłów i senatorów autorzy petycji. Przypominają, że zgodnie z tym projektem to "grono ekspertów i dziennikarzy będzie mieć wpływ na wybór zarządów mediów publicznych, skutecznie oddzielając media publiczne od świata polityki". "Zwracamy się z apelem do polityków wszystkich ugrupowań o przekazanie dziennikarzom narzędzi do pracy na rzecz całego społeczeństwa" - piszą.

Inicjatorzy petycji protestują również wobec zaprezentowanej przez wicepremiera Piotra Glińskiego w RMF FM "filozofii funkcjonowania mediów publicznych, która wypacza ich pierwotną ideę". "Faworyzowanie jednej opcji politycznej nie jest działaniem na rzecz przywrócenia pluralizmu. Jest natomiast rażącym naruszeniem zasad równości dostępu do mediów oraz oznacza zawłaszczenie dobra wspólnego" - czytamy w dokumencie. W zeszłym tygodniu w RMF FM Gliński przyznał: "Każda władza po 1989 roku wykorzystywała media publiczne".

Inicjatorzy petycji proszą również dziennikarzy o "ponadredakcyjne wsparcie naszych postulatów". "Żądajmy wspólnie od polityków nowoczesnej ustawy, która oddzieli zarządy mediów publicznych od świata politycznego" - piszą.

Apelują również do pracowników mediów publicznych, by ci żądali "prawa do bezstronnych relacji, zgodnie z europejskimi regulacjami" i zrezygnowania z form „dziennikarstwa tożsamościowego”, związanego z jedną opcją polityczną. Zwracają się także do pracowników mediów prywatnych, bo "bez stanowczego głosu całego środowiska bezstronne media publiczne nigdy nie powstaną".

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(KOZ, 26.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.