Dział: INTERNET

Dodano: Maj 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Zabawa w chowanego” z 2,5 mln wyświetleń w pierwszej dobie od premiery

Film "Zabawa w chowanego" został w całości sfinansowany ze zbiórki (screen: YouTube.com/Sekielski)

Film dokumentalny „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich w ciągu doby od premiery wyświetlono ponad 2,5 mln razy w serwisie YouTube.com. Na dokument zareagowali hierarchowie kościoła i Prokuratura Krajowa.

„Tylko nie mów nikomu”, poprzedni film Sekielskich, w ciągu doby miał 3,3 mln wyświetleń. „Zabawa w chowanego” trafiła do sieci w sobotę o godz. 10.

Wkrótce potem na film zareagował episkopat. Prymas abp Wojciech Polak oświadczył, że w filmie ukazano, „że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Poinformował, że jako delegat Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, zwraca się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o „wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”.

W filmie Sekielskich przedstawiono zaniedbania biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka ws. wykorzystywania seksualnego nieletnich, jakich dopuścił się ks. Arkadiusz Hajdasz. W tej sprawie oświadczenie wydała kuria diecezjalna w Kaliszu. Podkreślono w nim, że od wszczęcia przez prokuraturę postępowania w tej sprawie w grudniu 2018 roku, „podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego”. Jednocześnie wszczęto postępowanie kanoniczne, a ksiądz Hajdasz został suspendowany przez biskupa kaliskiego i zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej. Jak dodano, dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do kurii w lutym 2020 roku. „Zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska” - napisano w oświadczeniu.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że księdzu Arkadiuszowi postawiono we wrześniu 2019 roku zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych, za co grozi do 12 lat więzienia. Jak podkreślono, prokuratura przesłuchała w śledztwie 35 świadków, zgromadzono opinie biegłych i nagrania. „Materiały sprawy, za pośrednictwem pełnomocnika biskupa kaliskiego, zostały przekazane do Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie zajmującej się osądzaniem przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zostały udostępnione na podobnej zasadzie, jak wszystkim uczestnikom postępowania, którzy o to wystąpili. Rezultatem była podjęta w maju 2019 roku przez biskupa kaliskiego decyzja o zakazie wykonywania przez Arkadiusza H. czynności kapłańskich” – napisano w oświadczeniu.

Jak dodano, „nieprawdą jest natomiast podana w filmie informacja, jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych”. Wyjaśniono, że przedstawiciele parlamentu zwrócili się do prokuratury o nadzór nad postępowaniami dotyczącymi czynów pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne. „Uwzględniając ten głos, Prokuratura Krajowa skierowała pismo dotyczące zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzenia postępowań przygotowawczych zmierzających do ukarania winnych tego rodzaju przestępstw” – podkreślono.

Trzeci film braci Sekielskich. Kiedy premiera?

"Tylko nie mów nikomu" miało na YouTubie ponad 23 mln wyświetleń. Fundusze na realizację obu filmów zebrano przez platformę Patronite. Marek Sekielski informuje, że produkcja "Zabawy w chowanego" kosztowała 120 tys. zł.

Sekielscy premierę kolejnego filmu, w którym chcą się zająć przestępstwami dokonanymi za pontyfikatu Jana Pawła II, planują na przyszły rok.

Galeria: Kulisy sukcesu "Tylko nie mów nikomu"

FILM „KLER”

(PAZ, 17.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.