Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 15, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TV Biełsat bez pieniędzy z budżetu państwa

- Rozumiem punkt widzenia, że telewizja ma sporo pieniędzy, to mogłaby je wydać pożytecznie - komentuje Agnieszka Romaszewska-Guzy (fot. archiwum "Press")

W tym roku TV Biełsat, należąca do Telewizji Polskiej, ma nie dostać pieniędzy z budżetu państwa.

Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje, że od utworzenia w 2007 roku Biełsatu polska dyplomacja wsparła projekt kwotą 210 mln zł. Ministerstwo tłumaczy, że każdorazowo środki pochodziły z rezerwy celowej na polską współpracę rozwojową. "W tym roku rezerwa celowa na współpracę rozwojową uległa zmniejszeniu, ze 145 mln zł do 100 mln zł, a w trakcie prac komisji sejmowych nie zwiększono budżetu na ten cel i nie wskazano finansowania TV Biełsat" - wyjaśnia MSZ.

- To oznaczałoby zerwanie zawartego w 2007 roku porozumienia MSZ z TVP. Jestem temu przeciwna, to nie jest dobry pomysł - mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsatu. Dodaje, że w 2019 roku budżet Biełsatu wyniósł ok. 40 mln zł, a w tym roku - według planów - ma być o ok. 1,5 mln zł większy. W 2019 roku, podobnie jak w 2018 roku, kanał otrzymał 20 mln zł z budżetu państwa. Biełsat jest współfinansowany też przez TVP. Stacja pozyskuje także środki zagraniczne.

Biełsat to finansowany przez MSZ i TVP kanał telewizyjny w języku białoruskim, który nadaje również rosyjskojęzyczny serwis informacyjny. Biełsat wydaje też serwisy internetowe.

MSZ informuje, że w 2020 roku planuje przeznaczyć 26,3 mln zł na tworzenie programu TVP Polonia i TVP Wilno i 9,4 mln zł na Polskie Radio dla Zagranicy.

(KOZ, 15.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.