Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Press obniża wynagrodzenia i obiecuje, że nie będzie zwolnień

Osoby słabiej zarabiające będą miały procentowo mniejszą obniżkę wynagrodzenia (fot. Pixabay.com)

Zarząd Polska Press Grupy podpisał porozumienie z Komisją Międzyzwiązkową w sprawie tymczasowych obniżek wynagrodzeń pracowników. Obniżenie pensji będzie uzależnione od wysokości obecnego stałego wynagrodzenia. Dotyczy ono wszystkich pracowników, też tych bez umów o pracę i członków zarządu.

Zarząd zaproponował „podejście solidarnościowe”, na co zgodzili się przedstawiciele związków zawodowych. Oznacza to, że osoby słabiej zarabiające będą miały procentowo mniejszą obniżkę wynagrodzenia. Ustalono kilka progów: każda kolejna część wynagrodzenia stałego pracownika zakwalifikowana do danego progu będzie obniżona o odpowiedni dla tego progu procent. Dla zarabiających do 3 tys. zł brutto będzie to 15 proc., do 5 tys. zł – 20 proc., do 8 tys. zł – 30 proc., do 12 tys. zł – 40 proc., a powyżej 12 tys. zł – o 50 proc.

Obniżki obowiązują wszystkich pracowników: także tych pracujących na podstawie innych umów niż umowa o pracę, menedżerów i zarząd spółki.

Podpisane w czwartek porozumienie będzie obowiązywać od 20 kwietnia do 30 września 2020 roku. Daje ono pracownikom gwarancję zatrudnienia w okresie jego obwiązywania. Pracodawca zobowiązał się, że nie będzie w tym czasie przeprowadzał zwolnień z przyczyn leżących po jego stronie. Zarząd zdecydował też, że pracownicy odchodzący na emeryturę dostaną odprawy wyliczane z wynagrodzeń przed obniżką.

Jeżeli Polska Press Grupa skorzystała z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej, porozumienie zostanie zawieszone, a obniżka wynagrodzenia liczona będzie od poziomu obecnie obowiązujących stawek.

Rozmowy ze związkami zawodowymi na temat tymczasowych obniżek wynagrodzeń (średnio o 20 proc.) prowadzi też Agora.

(JSX, 10.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.