Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przyznano Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego wręczana jest od 9 lat dziennikarzom i mediom piszącym o Polonii (fot. Katarzyna Czerwińska/Senat RP, WikimediaCommons)

Anna Kluz-Łoś z Radia Kraków, Vanessa Gera - korespondentka AP w Polsce, portal „Polacy we Włoszech" oraz Wydawnictwo Czarne są laureatami tegorocznej edycji nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

Jury, w skład którego wchodzą dziennikarze, przedstawiciele rodziny Macieja Płażyńskiego oraz Muzeum Emigracji w Gdyni, wyboru dokonało spośród 50 zgłoszeń.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Annie Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu" emitowanych w Radiu Kraków. W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano portal Polacywewloszech.com. W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.

Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację książek reportażowych: „Pożytki z katorgi" Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey" Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela" Karoliny Przewrockiej-Aderet.

Każdy z nagrodzonych dziennikarzy otrzyma statuetkę oraz 10 tys. zł. Natomiast w kategorii redakcja medium polonijnego nagrodą jest tylko statuetka.

Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego (pochodzącego z Gdańska polityka, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu) otrzymują dziennikarze i redakcje, które zdaniem jury najlepiej służą Polonii. W tym roku, już po raz 9., wręczenie nagrody odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Data uroczystości zostanie ustalona po unormowaniu się sytuacji epidemicznej. Nagroda im. Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka Województwa Pomorskiego.

(KCZ, 08.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.