Dział: PRASA

Dodano: Marzec 24, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora szuka oszczędności w związku z epidemią

Spółka odwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie, które miało odbyć się 27 marca (fot. Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl)

Agora ocenia, że skutki epidemii i działania państwa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wpłyną negatywnie na jej wyniki finansowe w drugim kwartale. Wpływ będą miały m.in. zamknięcie kin i ograniczenie działalności lokali gastronomicznych, ewentualne trudności z dystrybucją prasy i spowolnienie gospodarcze, wpływające na aktywność reklamodawców.

Agora podaje, że również po ustaniu zagrożenia epidemicznego negatywny wpływ na wyniki finansowe grupy może się utrzymywać w kolejnych kwartałach. Spółka informuje, że przesunęła w czasie niektóre wydatki, w tym inwestycyjne. Nie podaje, czy obecna sytuacja wpłynie na finalizację zakupu Eurozetu. Niedawno spółka informowała, że decyzji UOKiK w tej sprawie spodziewa się po wakacjach.

- Gdyby ta decyzja zapadła po wakacjach, zapewne Agora kupowałaby akcje w czwartym kwartale. To nie jest pilna decyzja, trzeba szukać oszczędności w biznesach, które już teraz ucierpiały – mówi „Presserwisowi” Dominik Niszcz, analityk z Domu Maklerskiego Raiffeisen.

20 lutego 2019 roku Agora kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie, a pozostałe 60 proc. nabyła czeska spółka SFS Ventures - udziały ma w niej pośrednio amerykański fundusz Media Development Investment Fund, mniejszościowy akcjonariusz Agory.

Niszcz zwraca uwagę, że w komunikacie Agory nie ma konkretnych danych. - Dużo zależy od tego, jak mocno i na jak długo spadnie cała gospodarka. Przychody reklamowe będą zależeć od kondycji reklamodawców. Branże, które ucierpią na spowolnieniu, będą szukały oszczędności – zaznacza analityk.

Agora nie boi się o papier

Agora informuje, że obserwuje wzrost popularności prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej” i nie dostrzega „niepokojących zmian w wolumenie sprzedaży wydawnictw papierowych tytułów prasowych”.

Spółka poinformowała też, że odwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie, które miało się odbyć 27 marca, bo nie chce narażać akcjonariuszy i pracowników na niepotrzebne ryzyko, a statut nie zapewnia formalnej możliwości przeprowadzenia zgromadzenia zdalnie.

W 2019 roku Grupa Agora odnotowała przychody w wysokości 1,25 mld zł (wzrost o 9,5 proc. w stosunku do 2018 roku). Zysk netto grupy to 6 mln zł (spadek o 36,2 proc.).

W poniedziałek w momencie zamknięcia giełdy akcje Agory kosztowały 8 zł. Od połowy lutego spółka notuje spadki na giełdzie, 12 marca akcje osiągnęły najniższy poziom od roku (6,4 zł), potem nastąpiło odbicie.

Galeria: W obiektywie: koronawirus

(JSX, 24.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.