Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W platformie Canal+ możliwe są zmiany właścicielskie

Grupa Canal+ zamierza utrzymać rolę strategicznego akcjonariusza ITI Neovision (fot. materiały prasowe)

ITI Neovision, operator platformy Canal+, poinformował, że trwają rozmowy dotyczące sprzedaży akcji przez mniejszościowych akcjonariuszy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ze spółki może chcieć wycofać się Liberty Global, właściciel UPC Polska.

W piątek spółka ITI Neovision w lakonicznym komunikacie napisała, że "współpracuje z akcjonariuszami oraz doradcami w celu rozpatrzenia możliwości realizacji prawa do pierwszej oferty publicznej (IPO) przysługującego akcjonariuszom mniejszościowym na mocy umów zawartych pomiędzy akcjonariuszami".

W komunikacie zaznaczono, że Grupa Canal+ zamierza utrzymać rolę strategicznego akcjonariusza ITI Neovision (ma 51 proc. akcji). TVN jest właścicielem 32 proc. akcji operatora platformy Canal+, a Liberty Global (właściciel UPC Polska) przez fundusz LGI Global Ventures Holding BV - 17 proc. akcji.

- Informacja ITI Neovision niekoniecznie oznacza przygotowania do giełdowego debiutu, stanowi natomiast wyraźny sygnał, iż obecna struktura własnościowa spółki może ulec zmianie. Wygląda na to, że mniejszościowi akcjonariusze ITI Neovision - czyli TVN i Liberty Global - mają umownie zagwarantowane prawo do sprzedaży swoich akcji w ofercie publicznej, prawdopodobnie w określonym horyzoncie czasowym - komentuje Marek Sowa, ekspert rynku mediów. Według Sowy być może nie wszystkim odpowiada rola akcjonariusza mniejszościowego w ITI Neovision, bez realnego wpływu na działalność spółki.

Według nieoficjalnych informacji to Liberty Global może chcieć sprzedać swoje akcje w ITI Neovision w drodze oferty publicznej. - Platformy satelitarne tracą na wartości, to już nie jest rynek rosnący - mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media. - Wiele razy mówiło się, że Liberty Global chce sprzedać UPC, tylko ciężko było im znaleźć kupca - zwraca również uwagę Benbenek. Amerykański koncern w ostatnich latach pozbył się swoich spółek w części krajów europejskich.

Platforma Canal+ na koniec czerwca 2019 roku miała 2,16 mln abonentów. Spółka ITI Neovision w okresie kwiecień 2017 - grudzień 2018 miała 3,78 mld zł przychodów i 195,2 mln zł zysku.

(KOZ, 03.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.