Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wyrok za udział w zabójstwie Jana Kuciaka

Jan Kuciak i jego partnerka zostali zamordowani w 2018 roku (screen: YouTube/euronews)

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy wymierzył karę 15 lat więzienia Zoltanowi Andrusko, jednemu z pośredników w zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki.

Andrusko jest jedną z pięciu osób, którym prokuratura postawiła zarzuty udziału w podwójnym morderstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej w 2018 roku. Zarzucono mu kontakt z dwójką bezpośrednich wykonawców zbrodni. Andrusko przyznał się do winy i współpracował z policją. W zamian, zgodnie z umową z prokuraturą, miał spędzić 10 lat w więzieniu. Za udział w podwójnym morderstwie popełnionym z premedytacją grozi na Słowacji kara 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności. Przewodnicząca składu sędziowskiego Pamela Zaleska uznała, że 10-letnia kara byłaby zbyt niska. - Oskarżony handlował życiem ludzkim, czyli sprzedał wartość, którą chroni kodeks karny. Popełnił czyn nieodwracalny – stwierdziła.

Prokurator Vladimir Turan bronił wynegocjowanej umowy, argumentując, że Andrusko dobrowolnie udzielał informacji policji o zabójstwie Kuciaka i Kusznirovej, miał też informować o innych przestępstwach. Ponadto wskazał śledczym zleceniodawcę morderstwa. Po naradzie z obrońcą Andrusko zaakceptował karę 15 lat więzienia. Po upływie trzech czwartych kary może ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Galeria: Najpopularniejsze hasła w Google w 2019 roku

(MAC, PAP, 31.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.