Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd umorzył postępowanie ws. drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT

Kampania Przeciw Homofobii, reprezentująca organizację, która zamówiła plakat, powiedziała, że nie zgadza się z wyrokiem i będzie składać apelację (fot. Pixabay/Carrie Z)

Na wznowionym w poniedziałek posiedzeniu Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wcześniejsze wyroki w sprawie pracownika łódzkiej drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT, i umorzył postępowanie.

W 2015 roku drukarz odmówił realizacji zlecenia druku plakatów fundacji LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. W 2017 roku mężczyzna został uznany przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa za winnego popełnienia wykroczenia polegającego na odmowie spełnienia świadczenia bez uzasadnionej przyczyny, ale zarazem sąd odstąpił od wymierzenia mu kary. Prawidłowość wyroku sądu pierwszej instancji potwierdził w 2017 roku Sąd Okręgowy w Łodzi, a rok później Sąd Najwyższy. Jednak po wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry do Trybunał Konstytucyjnego ten uznał za niekonstytucyjny przepis będący podstawą ukarania pracownika drukarni. 

Dzięki temu możliwe było wznowienie postępowania, o co wnioskowała prokuratura w Łodzi. Sąd we wczorajszym postanowieniu powołał się właśnie na orzeczenie TK. Przedstawicielka Kampanii Przeciw Homofobii, reprezentująca organizację, która zamówiła plakat, powiedziała, że Kampania nie zgadza się z wyrokiem sądu i będzie składać apelację do Sądu Najwyższego.

Galeria: Najpopularniejsze seriale HBO Go

(PAP/MNI, 31.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.