Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Etyki Mediów krytykuje „Fakty” i "Wiadomości"

"Publikacja zdjęć polityków z przypadkowymi osobami nie może zastępować profesjonalnego dociekania prawdy przez dziennikarza" - wskazała REM (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Rada Etyki Mediów oceniła, że zestawianie polityków z przypadkowymi osobami z półświatka bez szerszego kontekstu narusza normy dziennikarskie. REM odniosła się w ten sposób do skarg na „Fakty” TVN oraz „Wiadomości” TVP.

„Fakty” w listopadzie pokazały materiał na temat spotkania byłej premier Beaty Szydło z mieszkańcami zniszczonego przez huragan Rytla, gdzie przypadkowo znalazły się osoby z półświatka. W reakcji na ten materiał „Wiadomości” pokazały fotografię byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2011 roku w towarzystwie oskarżonych w aferze SKOK Wołomin - wszyscy pokazani byli na premierze filmu.

„Jeżeli istnieją jakiekolwiek inne związki polityków z tymi osobami, trzeba to udowodnić. Same zdjęcia takim dowodem nie są. Dlatego, zdaniem REM, publikowanie ich i komentowanie (…) narusza normy etyczne dziennikarstwa” - napisała Rada w przyjętym stanowisku.

Jak podkreślił szef REM Ryszard Bańkowicz, dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy publikacja zdjęć polityków z nieznanymi im osobami zastępuje „profesjonalne dociekanie prawdy przez dziennikarza - i sama ma być dowodem rzekomych związków polityka z tymi, którzy też znaleźli się w kadrze”.

(KB, 30.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.