Dział: REKLAMA

Dodano: Grudzień 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reklama "Pani Uber jeździ Boltem" kontrowersyjna, ale nie przekracza granic

Lidia Uber przedstawiona została jako klientka firmy Bolt (screen Instagram/@bolt_poland)

Firma przewozowa Bolt w reklamie wykorzystuje hasło zawierające nazwę konkurencyjnej firmy przewozowej: "Pani Uber jeździ Boltem". Eksperci przyznają, że reklama jest kontrowersyjna, ale granic nie przekracza.

Kampania prowadzona jest na nośnikach reklamy zewnętrznej i w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku i Instagramie. W jednej z trzech odsłon reklamy pokazano kobietę, którą przedstawiono jako Lidię Uber, ambasadorkę marki Bolt. "W Bolcie wierzymy, że najlepszymi ambasadorami marki są zadowoleni klienci. Dlatego do nowej kampanii reklamowej zaangażowaliśmy zadowoloną klientkę. Przed wami: Lidia Uber" - taki wpis opublikował profil @bolt_poland na Instagramie (we wtorek wpis miał 1,8 tys. polubień). Firma Bolt prowadziła działania marketingowe we własnym zakresie.

Dlaczego firma Bolt zdecydowała się promować, wykorzystując w komunikacji nazwę konkurenta? - W komunikacji wykorzystujemy nazwiska trójki ambasadorów - Lidii, Gosi i Rafała, którzy postanowili wziąć udział w kampanii. Od początku chcieliśmy przeprowadzić klasyczną kampanię testimonialową, bo wierzymy, że w naszej kategorii usług najlepszymi ambasadorami są po prostu zadowoleni klienci – odpowiada Maksymilian Malicki, brand marketing manager Bolt.

- Jest to komunikacja bardzo mocna z punktu widzenia strategii, a nie kreacji. Bolt pokazał bowiem swoją strategię, którą jest zabieranie klientów Uberowi. Nie zachwycił pomysłowością, gdyż w jego komunikacji nie ma finezji, ale granic przyzwoitości też nie przekroczył – komentuje Anna Gołębicka, strateg marketingu.

Zdaniem Kamila Bolka, chief marketing officera LTTM, obrana przez firmę Bolt strategia jest dobra. - Strategia komunikacji marek zawsze polega na pozycjonowaniu się względem konkurencji, chociaż nie zawsze pada nazwa konkurenta. Dopóki taka wojna komunikacyjna opiera się na prawdziwych informacjach, jest to dobre rozwiązanie. Ludzie chętnie kibicują marce, która ma bezpośredniego konkurenta, bo mogą wybrać faworyta i mu kibicować, a to nakręca emocje – ocenia Bolek.

Estońska aplikacja Bolt działa w Polsce od 2016 roku. W marcu br. firma przeszła rebranding - wcześniej nazywała się Taxify. Wówczas firma prowadziła kampanię outdoorową we własnym zakresie, a w komunikacji wykorzystano hasło: "Oszczędzamy na reklamach, żebyś Ty mógł jeździć taniej".

Z Uber Poland nie udało nam się skontaktować.

(IKO, 04.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.