Materiał partnera

Dział:

Dodano: Listopad 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Droga do doskonałości

Happy Meal – czyli zestaw dla najmłodszych gości restauracji McDonald’s jest obecny w Polsce już prawie dwie dekady. Przez kolejne lata ewoluował, dopasowując się do potrzeb klientów, poprzez dodawanie nowych zabawek, wprowadzenie owoców, warzyw i musów. Jedno pozostało bez zmian – jego niesłabnąca popularność wśród dzieciaków na całym świecie.

Rys historyczny

40 lat temu, pod koniec lat 70. licencjobiorca McDonald’s z St. Louis postanowił stworzyć zestaw dedykowany wyłącznie dzieciakom. Chciał tym samym sprawić, aby najmłodsi goście restauracji mogli poczuć się wyjątkowo, dokonując samodzielnego wyboru i jedząc produkty zarezerwowane tylko dla nich. Jakby tego było mało, każdy zestaw był dodatkowo wyposażony w zabawkę. Już dwa w 1979 roku zestawy Happy Meal dostępne były we wszystkich restauracjach sieci. Składały się z hamburgera, frytek i napoju. Podawane były w kolorowym pudełku wyglądającym jak wóz cyrkowy, w którym, poza jedzeniem, znajdowała się również zabawka wymieniana praktycznie co tydzień. 

Do Polski Happy Meal wszedł jesienią 1993 roku do lokalu przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Od tamtej pory nie ma chyba dziecka, które nie znałoby charakterystycznego, uśmiechniętego zestawu z zabawką w środku.

Press

To, co cieszy najbardziej

Zestawy Happy Meal to nie tylko pyszne jedzenie w dziecięcych porcjach. Najmłodszych najbardziej cieszą dodawane do nich zabawki. W 1987 roku McDonald’s nawiązał współpracę z Disneyem, co spowodowało, że w zestawach zaczęły pojawiać się najsłynniejsze postaci z bajek: Myszka Miki, Kopciuszek, Simba, Aladyn czy 101 dalmatyńczyków. Prawdziwym hitem okazały się Teenie Beanie Babies – wypełnione kuleczkami poduszeczki z wizerunkami zwierząt, których sieć sprzedała aż 100 mln sztuk! Do dziś stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów.

Obecnie najmłodsi goście najbardziej czekają na bohaterów z wielkiego ekranu skrytych na dnie czerwonego pudełka – Mario Bros, lalki Barbie, Hot Wheels, Toy Story, Transformers to tylko przykłady popularnych postaci. Ich wprowadzenie do zestawów połączone jest z kinowymi premierami filmów animowanych różnych wytwórni.

W zestawach Happy Meal można wybierać pomiędzy zabawką a książką. „Przygody bliźniąt Drzewodomskich” zostały napisane specjalnie dla McDonald’s przez brytyjską pisarkę Cressidę Cowell. Seria składa się z 12 różnych książeczek, które zmieniają się co 8 tygodni.

Na świecie, również w Polsce, jest wielu kolekcjonerów zabawek, które były dodawane do zestawów. Na portalach aukcyjnych, tj. OLX czy Allegro dostępne są liczne ogłoszenia oferujące sprzedaż unikatowych gadżetów.

Bodaj najpopularniejszym na świecie kolekcjonerem jest David Bracken z Pittsburgha w USA. Zbieranie zabawek z McDonald’s rozpoczął w 1993 roku i do dziś ma ich ok. 5 tys.!

Press
Press

Scale for Good

W 2018 roku McDonald’s wprowadził nową globalną strategię, której jednym z filarów jest dostarczenie zbilansowanych posiłków w ramach zestawów Happy Meal. Co najmniej połowa możliwych kombinacji zestawów Happy Meal będzie zawierać maksymalnie: 600 kcal, 10 proc. kcal pochodzących z tłuszczów nasyconych, 650 mg sodu, 10 proc. kcal pochodzących z dodanego cukru. Ponadto McDonald’s zobowiązał się do promowania sprzedaży rekomendowanych posiłków zawierających owoce, warzywa czy wodę. Cele mają zostać zrealizowane do końca 2022 roku. 

W Polsce już w 2015 roku do każdego z zestawów dołączono musy owocowe. Z kolei pod koniec ubiegłego roku do oferty wprowadzono cząstki jabłek i winogron oraz charakterystyczne marchewki, które są alternatywą klasycznych frytek. Warto dodać, że tylko w 2018 roku sprzedaliśmy w zestawach aż 25 mln owoców, warzyw i butelek wody oraz 32 mln musów owocowych.

To wszystko, by wykorzystać skalę marki do kształtowania nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Dzięki takim dodatkom Happy Meal stał się nie tylko smacznym wyborem, ale również odpowiedzialnym i zbilansowanym posiłkiem.

Happy Meal to kultowy zestaw od McDonald’s, który wciąż się zmienia i podąża z duchem czasu.

Press

(06.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.