Dział: PRASA

Dodano: Październik 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cezary Gmyz przeprosił Leszka Szymowskiego w "GPC"

Treść przeprosin Cezarego Gmyza jest zgodna z wyrokiem Sądu Apelacyjnego (fot. Marcin Obara/Press)

Cezary Gmyz przeprosił Leszka Szymowskiego za to, że "rozpowszechniał nieprawdziwe i naruszające dobra osobiste" dziennikarza informacje. Przeprosiny ukazały się na piątej stronie wtorkowego wydania "Gazety Polskiej Codziennie" (Forum). To wynik postępowania egzekucyjnego po wyroku sądu skazującego korespondenta TVP.

"W 2013 r. na portalach społecznościowych, podczas spotkań autorskich oraz w mediach, w tym w »Gazecie Polskiej Codziennie« rozpowszechniałem nieprawdziwe i naruszające dobra osobiste pana Leszka Szymowskiego informacje, jakoby pan Leszek Szymowski pomawiał mnie o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL oraz jakoby pan Leszek Szymowski znany był z nierzetelnych tekstów i został usunięty z kilku redakcji za publikowanie nieprawdziwych informacji" - brzmi treść opublikowanego oświadczenia.

Chodzi m.in. o opublikowany w 2012 roku w "Rzeczpospolitej" tekst Gmyza "Próba zastraszania w obronie nierzetelnej książki", który był krytyką książki Szymowskiego "Agenci SB kontra Jan Paweł II". W artykule pojawiła się teza, że Szymowski miał zaszantażować dziennikarza, pomawiając go o rzekomą współpracę z UOP na początku lat 90., aby wstrzymać publikację.

Press

Przeprosiny Cezarego Gmyza zajęły jedną trzecią piątej strony wtorkowego wydania "Gazety Polskiej Codziennie"

W tej sprawie zapadły wcześniej dwa wyroki. Pierwszy w 2014 roku, w którym Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Szymowskiego. Drugi wyrok z listopada 2016 roku nakazywał przeproszenie Szymowskiego przez Gmyza na łamach "Rzeczpospolitej". Sąd Apelacyjny w Warszawie w październiku 2018 roku orzekł, że Gmyz ma przeprosić Szymowskiego za sugestie, że ten miał pomówić Gmyza o współpracę z UOP. Wyrok był prawomocny.

"Niestety Cezary Gmyz nie wykonał tego wyroku w terminie wskazanym prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego i trzeba było wszcząć postępowanie egzekucyjne, które zajęło kolejny rok. Przeprosiny są efektem umocowania mnie do zastępczego wykonania wyroku" - napisał Leszek Szymowski.

Przeprosiny zamieszczone w "GPC" zajmują jedną trzecią strony, ich treść jest zgodna z wyrokiem Sądu Apelacyjnego.

Cezary Gmyz o Szymowskim ani o kwocie, jaką zapłacił za zamieszczenie oświadczenia, nie chciał z nami rozmawiać.

(JSX, 23.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.