Dział: PRASA

Dodano: Październik 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Róża Thun i Tomasz Sakiewicz mają się wzajemnie przeprosić

W terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku Tomasz Sakiewicz ma opublikować przeprosiny na stronie głównej serwisu Niezalezna.pl, a Róża Thun – na stronie Rozathun.pl (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz musi przeprosić eurodeputowaną PO Różę Thun za to, że w "Bez retuszu" w TVP Info powiedział o niej: "nie czuje się Polką". Thun musi natomiast przeprosić Sakiewicza za słowa, że "reprezentuje przemysł pogardy", a jego "media zarabiają na poniżaniu, obrażaniu, wykluczeniu ze społeczeństwa ludzi, którzy nie pasują do jego wizji polskości".

Tomasz Sakiewicz i Róża Thun brali udział w w dyskusji na temat reparacji wojennych w programie publicystycznym "Bez retuszu" w TVP Info w sierpniu 2017 roku. "To, co państwo wyprawiają, to jest przykład kompleksów ludzi, którzy są wyzbyci jakiegokolwiek interesu narodowego. Pani się nie czuje w tej chwili Polką, pani się czuje reprezentantką Niemiec" – powiedział Sakiewicz do europosłanki. W odpowiedzi Thun nazwała go "wrednym i podłym kłamcą". Zapowiedziała, że "będzie żałował" swojej wypowiedzi, po czym zażądała przeprosin na wizji. Sakiewicz odpowiedział, że nie zna niemieckiego, Thun opuściła wtedy studio.

Thun pozwała Sakiewicza i zażądała przeprosin. Naczelny "GP" odpowiedział pozwem. Jak pisze OKO.press, Sakiewicz poczuł się urażony wypowiedzią Thun na konferencji w lutym 2018 roku. "Najwyższy czas, by konkretnie przeciwstawić się przemysłowi pogardy, który reprezentuje pan Sakiewicz. Od wielu lat buduje na tym swój biznes, ma z tego materialną korzyść. Jego media zarabiają na poniżaniu, obrażaniu, wykluczeniu ze społeczeństwa ludzi, którzy nie pasują do jego wizji polskości" – mówiła wtedy Thun.

Sąd w czwartek ocenił, że słowa Sakiewicza naruszyły godność i poczucie przynależności europosłanki do narodu polskiego i padły podczas publicznej debaty, stawiając Thun jako jej uczestnika w złym świetle. Wypowiedź Róży Thun podczas konferencji, zdaniem sądu, naruszyła dobre imię dziennikarza i renomę jego zawodu, w dodatku nie została poparta żadnymi dowodami.

Sąd orzekł, że Sakiewicz i Thun muszą się wzajemnie przeprosić. W terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku Sakiewicz ma opublikować przeprosiny na stronie głównej serwisu Niezalezna.pl, a Thun – na stronie Rozathun.pl. Wyrok jest nieprawomocny.

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(JSX, PAP, 18.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.