Dział: PRASA

Dodano: Październik 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jaś Kapela miał prawo wykonać hymn Polski ze zmienionymi słowami

Kasację do Sądu Najwyższego złożył w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich (screen: YouTube/Jaś Kapela)

Publicysta "Krytyki Politycznej" Jaś Kapela miał prawo wykonać hymn Polski ze zmienionymi słowami - uznał Sąd Najwyższy.

Kapela przed czterema laty opublikował na YouTube filmik "Mazurek Kapeli - Polacy witają uchodźców!". Była to przeróbka polskiego hymnu, w której publicysta wraz z trzema innymi osobami zachęcał do przyjmowania uchodźców. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji sądy uznały, że Jaś Kapela naruszył przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kasację do Sądu Najwyższego złożył w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd w poniedziałek przychylił się do argumentacji RPO, że działanie Kapeli było pozbawione cech społecznej szkodliwości. Uznał jednocześnie, że cel, który przyświecał autorowi, "jak najbardziej zasługuje na aprobatę".

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(MNI/PAP, 15.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.