Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google wygrał z Francją w TSUE ws. prawa do bycia zapomnianym

Koncern Google rozpoczął batalię sądową po tym, jak został ukarany za odmowę usunięcia linków (fot. Pixabay.com)

Koncern Google wygrał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu sądową batalię z Francją w sprawie tzw. prawa do bycia zapomnianym. Jak wynika z wyroku, prawo to dotyczy tylko wersji wyszukiwarki w państwach członkowskich, ale już nie poza UE.

TSUE uznał, że choć prawo unijne zobowiązuje właściciela wyszukiwarki internetowej (w tym przypadku Google) do usunięcia z niej linków dotyczących danej osoby w odniesieniu do unijnych wersji strony internetowej, to nie zobowiązuje go do dokonania takiego usunięcia we wszystkich wersjach wyszukiwarki. Zatem np. linki dotyczące danej osoby, których nie można odnaleźć we francuskiej wersji, można nadal znaleźć np. w wersji amerykańskiej.

Sprawa trafiła do TSUE, gdy 10 marca 2016 roku francuski urząd ochrony danych osobowych CNIL nałożył na Google karę w wysokości 100 tys. euro. Firma odmówiła usunięcia linków na wniosek osoby powołującej się na prawo do bycia zapomnianym, w odniesieniu do wszystkich rozszerzeń nazwy domeny swej wyszukiwarki.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 25.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.