Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 19, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stany Zjednoczone pozwały Edwarda Snowdena za jego książkę

Historia Edwarda Snowdena została przedstawiona m.in. w oscarowym dokumencie "Citizenfour" i w książce "Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" (fot. WikimediaCommons, CC BY 3.0)

Stany Zjednoczone pozwały Edwarda Snowdena w związku z publikacją jego książki. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ujawnił masową inwigilację prowadzoną przez służbę wywiadowczą.

Książka pt. "Permanent record" (ang. „Ciągły zapis”) ukazała się we wtorek. Zdaniem departamentu sprawiedliwości Snowden złamał prawo, ponieważ opublikował wspomnienia, choć podpisał z NSA i CIA umowy o zachowaniu poufności.

Po ujawnieniu w 2013 roku informacji o masowej inwigilacji prowadzonej przez NSA Snowden uciekł z kraju. W Rosji uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. W Stanach Zjednoczonych został oskarżony o szpiegostwo. Historia jego życia została opowiedziana w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym Laury Poitras "Citizenfour" oraz filmie Olivera Stone'a "Snowden". W 2014 roku wydano książkę "Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" Glenna Greenwalda, amerykańskiego dziennikarza, który współtworzył publikowane w "The Guardian" artykuły na podstawie informacji zgromadzonych przez Snowdena, za co został uhonorowany Nagrodą Pulitzera.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, RAQ, 19.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.