Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 17, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlen złożył wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Ruchu

Orlen chce kupić wszystkie akcje Ruchu (fot. materiały prasowe)

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że trwają rozmowy o warunkach transakcji przejęcia spółki Ruch, a do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na koncentrację. Koncern paliwowy chce przejąć kolportera prasy do końca roku.

"Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej. Sądzę, że Komisja odeśle ten wniosek do UOKiK, a w tym czasie wynegocjujemy warunki transakcji. Wiemy, w jakiej sytuacji jest Ruch, więc trzeba jak najszybciej tę transakcję przeprowadzić" – powiedział PAP Biznes Obajtek. Jak dodał, ma nadzieję, że do przejęcia Ruchu dojdzie jeszcze w tym roku.

Obajtek zaznaczył, że Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli kolporterowi odzyskać stabilność finansową i odbudować pozycję na rynku. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów. Wcześniej Orlen informował, że dzięki punktom Ruchu chce rozwijać swoje sklepy O!Shop poza siecią stacji paliw. Planuje też poszerzenie oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie na stacjach.

Ruch winien jest wydawcom 162 mln zł. 15 kwietnia odbyły się zgromadzenia wierzycieli spółki, podczas których głosowano nad planem jej restrukturyzacji – większość była za przyjęciem układów. Najwięksi wydawcy objęci byli pierwszym przyspieszonym postępowaniem układowym (PPU 1), które zakładało 85-procentową redukcję wierzytelności, a średni wydawcy (objęci PPU 2) mieli zrezygnować z 50 proc. niespłaconych przez Ruch należności. Po zatwierdzeniu układów wszystkie akcje Ruchu miał przejąć Alior Bank i sprzedać je Orlenowi – jedynemu inwestorowi zainteresowanemu kupnem spółki. 

Warszawski sąd restrukturyzacyjny 29 maja odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wydawcami z powodu uchybień formalnych. Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie na niejawnym posiedzeniu zatwierdził układy. Zdaniem Ruchu decyzja otwiera drogę do transakcji z Orlenem.

(JSX, PAP, 17.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.