Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 17, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rymkiewicz, Wróblewski i Kostrzewski laureatami Nagród Mediów Publicznych

Nagrody TVP, Polskiego Radia i PAP wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie (fot. Darek Kawka/Polskie Radio)

W poniedziałek ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Słowo nagrodzono poetę Jarosława Marka Rymkiewicza, w kategorii Muzyka kompozytora i saksofonistę Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a w kategorii Obraz reżysera teatralnego i telewizyjnego Wawrzyńca Kostrzewskiego. 

Nagrody Mediów Publicznych wróciły po 11-letniej przerwie. Laureaci otrzymali statuetkę i 100 tys. zł. W każdej kategorii było po pięciu nominowanych. Nagrody specjalne otrzymali: Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista, oraz reżyser filmów dokumentalnych Krzysztof Talczewski.

Kapituły w trzech kategoriach powołane zostały przez TVP, PAP i Polskie Radio. Znaleźli się w nich: Przemysław Babiarz (przewodniczący) i Krzysztof Ziemiec z TVP, historyk i krytyk sztuki Piotr Bernatowicz, fotografik Adam Bujak oraz aktorka Halina Łabonarska (kategoria Obraz); kompozytorka, dyrygentka i była minister kultury Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, kompozytor i multiinstrumentalista Mateusz Pospieszalski i wokalistka Krystyna Prońko (Muzyka); dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń (przewodniczący), reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil (Słowo).

Nagrody Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznano podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. To Krzysztof Czabański, wówczas prezes Polskiego Radia, a obecnie przewodniczący RMN, był pomysłodawcą Nagród Mediów Publicznych, które w 2008 roku przyznano w dwóch dziedzinach: literatury (Cogito) - otrzymała ją Małgorzata Szejnert - i muzyki poważnej (Opus) - otrzymał ją Paweł Mykietyn. W 2009 roku media publiczne zawiesiły przyznawanie nagród.

(JSX, PAP, 17.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.