Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze „Le Monde” stawiają ultimatum Křetínský’emu

Po raz pierwszy w historii „Le Monde” nie skonsultowano z dziennikarzami sprzedaży udziałów dziennika nowym akcjonariuszom

Ponad 450 dziennikarzy „Le Monde” podpisało list otwarty do nowego akcjonariusza gazety, czeskiego miliardera Daniela Křetínský’ego.

Domagają się zagwarantowania redakcji pełnej niezależności oraz prawa do współdecydowania o strukturze własności grupy („Le Monde”, „Télérama”, „Courrier international”, „La Vie”) jako warunku wstępnego do podjęcia rozmów z nowym współwłaścicielem.

W poniedziałek klauzulę dotyczącą niezależności redakcji „Le Monde” podpisał inny akcjonariusz grupy Xavier Niel.

Dziennikarze prestiżowej gazety napisali też, że są oburzeni tym, iż po raz pierwszy w historii „Le Monde” nie skonsultowano z nimi sprzedaży udziałów dziennika nowym akcjonariuszom. W lipcu francuskie media poinformowały, że Křetínský i jego partner biznesowy Matthieu Pigasse prowadzą negocjacje w sprawie przejęcia od hiszpańskiej grupy Prisa 20 proc. udziałów w holdingu Le Monde Libre, który kontroluje „Le Monde” i zabiegają o odkupienie 26,6 proc. udziałów dziennika od spadkobiercy jego współwłaściciela Pierre’a Bergé. Gdyby doszło do takich transakcji do marca 2021, tandem Křetínský – Pigasse objąłby blisko 60 proc. udziałów w „Le Monde”.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MC, 12.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.