Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Nagrody TVP, Polskiego Radia i PAP zostaną przyznane 16 września (screen: YouTube/Polskie Radio)

Ogłoszono piętnastkę nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. To m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Józef Skrzek i Wojciech Korkuć.

Nagrody Mediów Publicznych wracają po 11-letniej przerwie. Zostaną przyznane za 2018 rok w trzech kategoriach: obraz, muzyka i słowo. Laureaci otrzymają statuetkę i 100 tys. zł.

Piętnaścioro nominowanych (po pięć osób w każdej kategorii) ogłoszono we wtorek. W kategorii Obraz to: twórca plakatów Wojciech Korkuć, reżyser teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser, scenarzysta i producent Bolesław Pawica oraz reżyserzy filmów dokumentalnych Zbigniew Rytel i Krzysztof Talczewski.

W kategorii Muzyka nominowani to: saksofonista i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, skrzypek Janusz Prusinowski, śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel, skrzypek i dyrygent Marek Moś oraz multiinstrumentalista Józef Skrzek.

W kategorii Słowo: historyk literatury Włodzimierz Bolecki, krytyk literacki Andrzej Horubała, tłumacz i reżyser Antoni Libera, historyk Andrzej Nowak i poeta Jarosław Marek Rymkiewicz.

Kapituły w trzech kategoriach powołane zostały przez TVP, PAP i Polskie Radio. Znaleźli się w nich: Przemysław Babiarz (przewodniczący) i Krzysztof Ziemiec z TVP, historyk i krytyk sztuki Piotr Bernatowicz, fotografik Adam Bujak oraz aktorka Halina Łabonarska (kategoria Obraz); kompozytorka, dyrygentka i była minister kultury Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, kompozytor i multiinstrumentalista Mateusz Pospieszalski i wokalistka Krystyna Prońko (Muzyka); dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń (przewodniczący), reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil (Słowo).

Nagrody Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej zostaną przyznane 16 września podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. To Krzysztof Czabański, wówczas prezes Polskiego Radia, a obecnie przewodniczący RMN, był pomysłodawcą Nagród Mediów Publicznych, które w 2008 roku przyznano w dwóch dziedzinach: literatury (Cogito) - otrzymała ją Małgorzata Szejnert - i muzyki poważnej (Opus) - otrzymał ją Paweł Mykietyn. W 2009 roku media publiczne zawiesiły przyznawanie nagród.

(JSX, PAP, 28.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.