Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rusza platforma streamingowa Ekstraklasy z transmisjami za granicę

Za pośrednictwem Ekstraklasa.tv widzowie za granicą mogą oglądać transmisje z rozgrywek z polskim komentarzem z NC+ (fot. materiały prasowe)

Ekstraklasa SA uruchomiła platformę OTT, która umożliwia płatny dostęp do transmisji meczów poza Polską, a wszystkim kibicom bezpłatne oglądanie skrótów i innych materiałów wideo. Zdaniem eksperta jest to dobre rozwiązanie, które da Ekstraklasie dużą niezależność, ale stawia też przed spółką poważne wyzwania.

Serwis miał ruszyć przed startem sezonu ligowego w połowie lipca, ale przez ostatnie tygodnie był w fazie testów. Użytkownicy mogą z niego korzystać za pośrednictwem strony Ekstraklasa.tv i w aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS (wersja na Androida ma pojawić się później). W najbliższych miesiącach z Ekstraklasa.tv będzie można też korzystać na Smart TV i Apple TV.

Zdaniem Grzegorza Kity, prezesa Sport Management Polska, własna platforma wideo daje Ekstraklasie pełną samodzielność, kontrolę i dowolność konfiguracji bez konieczności opierania się na zewnętrznym partnerze. - Jeżeli Ekstraklasa ma na taką platformę wystarczający budżet konstrukcyjny i zapewni odpowiednie jakościowo parametry technologiczne, to pójście w kierunku autonomii jest w sensie strategicznym dobrą próbą eksploracji rynku. Przed Ekstraklasą staje natomiast poważne wyzwanie umiejętnego promowania, zarządzania i monetyzacji możliwości platformy oraz substytucji zasięgów, które z reguły partner zewnętrzny ma szersze i bardziej międzynarodowe - podkreśla ekspert.

Za pośrednictwem Ekstraklasa.tv widzowie za granicą mogą oglądać transmisje z rozgrywek z polskim komentarzem z NC+. Dostęp do pojedynczego meczu kosztuje 2,99 euro, a za miesięczny i całosezonowy abonament trzeba zapłacić odpowiednio: 6,99 i 49,99 euro. W ramach promocji pierwszy miesiąc jest bezpłatny. - Ceny wydają się akceptowalne dla widzów za granicą. Prawdopodobnie Ekstraklasa chce zachęcić użytkowników do zapłacenia za dostęp za rok z góry, bo 49,99 euro to sensowna stawka w odniesieniu do kwoty za miesiąc. Można się zastanawiać, czy opłata 6,99 euro za miesięczny dostęp nie powinna być niższa, np. 4,99 euro. Ważne, z czym porównamy te stawki: z serwisami wideo innych lig, platformami streamingowymi, sportowymi serwisami z transmisjami czy opłatami za dostęp do Netfliksa - analizuje Kita.

Transmisje są dostępne poza Polską i Bałkanami, gdzie prawa do pokazywania meczów wykupiła stacja Planet Sport. Pozostałe treści wideo z obecnego i poprzedniego sezonu, np. skróty, są dostępne dla wszystkich bez dodatkowych opłat po zalogowaniu.

Ekstraklasa.tv jest dostępna w języku polskim, ale niebawem ma pojawić się też wersja w języku angielskim. Twórcy informują również o planach wprowadzenia możliwości komentowania meczów na żywo przez kibiców, np. youtuberów, którzy otrzymają akredytację.

Za wdrożenie platformy OTT odpowiada spółka producencka ligi Ekstraklasa Live Park, która dostarcza wszystkie treści wideo oraz współpracuje z OZ Sports, wykonawcą platformy. OZ Sports brał udział w tworzeniu internetowych serwisów wideo m.in. dla telewizji BBC oraz Sky.

(PAZ, 23.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.