Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 10, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Concilium Civitas powstało po to, aby poszerzyć debatę publiczną w Polsce

Misję Concilium Civitas podczas konferencji prasowej tłumaczyli: Jacek Żakowski, Jan Kubik, Grzegorz Ekiert i Jan Zielonka (fot. Press)

Pracownicy naukowi zagranicznych uczelni, którym bliskie są polskie sprawy, powołali Concilium Civitas - nieformalne grono, które chce włączyć się do krajowej debaty o Polsce, świecie i przyszłości. Jego członkowie deklarują, że będą aktywnie i pro bono oferować swoją wiedzę, m.in. podczas konferencji współorganizowanych z Katedrą Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas w Warszawie. 

– Kilkudziesięciu polskich naukowców z zagranicznych uczelni zdecydowało się napisać tekst do "Almanachu Concilium Civitas 2019/2020" i przyjechać do Polski na pierwszą wspólną dwudniową debatę na naszej uczelni, aby pomóc w transformacji wiedzy z Zachodu do naszego kraju – mówi Jacek Żakowski, dziennikarz "Polityki" i kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas. Wśród tych naukowców są socjologowie, psychologowie, politolodzy, historycy i ekonomiści. 

– Może choć trochę uda nam się zmienić narrację, która dominuje w polskiej debacie publicznej. Wszyscy jesteśmy przekonani, że Polska jest centrum świata, ale może uda się nam dostrzec, że świat poza nami istnieje – mówił na wczorajszej konferencji prasowej w Collegium Civitas Jan Zielonka, profesor polityki europejskiej Uniwersytetu w Oxfordzie. Podczas otwartego panelu poświęconego m.in. populizmowi w polityce powiedział: – My jesteśmy od zrozumienia procesów zachodzących w społeczeństwie, proponowania rozwiązań, media niech je zrozumiale ludziom tłumaczą, a politycy niech biorą na sztandary, jeżeli uznają za słuszne. 

Członkowie Concilium Civitas deklarują gotowość do służenia mediom swoim komentarzem. Przyznają jednak, że są grupą o dość podobnych, liberalnych poglądach. – Znamy się, czytamy się wzajemnie, polemizujemy ze sobą, ale jesteśmy przywiązani do liberalizmu, demokracji, wolności słowa. Nie zamierzamy naszej inicjatywy na siłę pluralizować politycznie – mówi Grzegorz Ekiert, socjolog, profesor Uniwersytetu Harvarda. 

Oprócz Zielonki i Ekierta w grupie inicjatywnej Concilium Civitas są: politolog Anna Grzymała-Busse (Uniwersytet Stanforda), socjolog Jan Kubik (Uniwersytet Rutgersa i Uniwersytet Londyński), prawnik Wojciech Sadurski (Uniwersytet w Sydney).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(GK, 10.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.