Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 20, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław Gowin zapowiada repolonizację mediów w kolejnej kadencji

Jarosław Gowin podkreślił, że rząd nie "ma obsesji wobec kapitału zagranicznego w mediach" (screen: Youtube.com/Telewizja Republika)

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych jednym z zadań rządu będzie repolonizacja mediów.

"Szanujące się państwo i szanujący się naród nie może dopuszczać do tego, żeby większość mediów znajdowała się w cudzych rękach. I to jest pewne zadanie, które stoi przed naszym rządem, jeżeli będziemy nadal sprawować władzę w następnej kadencji" – powiedział wicepremier w trakcie spotkania z przedstawicielami biznesu i samorządowcami w Kartuzach.

Podkreślił, że rząd nie "ma obsesji wobec kapitału zagranicznego w mediach". "To jest prosty eksperyment myślowy. Gdybym ja jako Polak był np. właścicielem gazety wychodzącej we Francji, to czym bym się zajmował na co dzień? Na pewno tym, żeby sprzedawać, jak najwięcej tej gazety, żeby biznes się kręcił. Ale gdyby doszło do sytuacji konfliktu interesów między Polską a Francją, to jako polski patriota w oczywisty sposób zabiegałbym o to, aby należąca do mnie gazeta prezentowała polski punkt widzenia. To jest chyba oczywiste dla każdego z nas" – mówił Gowin.

Stwierdził, że większość prasy w Polsce należy do niemieckich koncernów. "Dlaczego my mamy zakładać, że niemieccy właściciele są gorszymi patriotami niż my. Oni też są patriotami, tylko patriotami niemieckimi. I jak dochodzi do konfliktu interesów między Polską a Niemcami, to te gazety reprezentują niemiecki punkt widzenia i niemieckie interesy. Ja to widzę w sposób zupełnie czytelny jako minister" – powiedział Gowin.

W grudniu ub.r. szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapewnił, że nie są przewidziane prace nad dekoncentracją rynku mediów w tej kadencji. W listopadzie minister kultury Piotr Gliński także zapewnił, że jego resort nie prowadzi prac legislacyjnych dotyczących dekoncentracji w mediach w Polsce. W lipcu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował, że prace nad ustawą będą prowadzone w następnej kadencji. Kilka tygodni wcześniej przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że w MKiDN są prowadzone prace przygotowawcze, ale w tej sprawie nie ma jeszcze "ostatecznej decyzji politycznej".

(PAP, PAZ, 20.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.