Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Część wydawców przenosi się z likwidowanych drukarni Agory do Polska Press Grupy

Część wydawców, do tej pory korzystających z usług drukarni Agory, przenosi się do drukarni Polska Press Grupy w Sosnowcu (fot. Google Street View)

Tylko do końca czerwca będą działać drukarnie Agory w Pile i Tychach. Część wydawców, którzy drukowali tam swoje tytuły, będzie dalej korzystała z usług Agory, ale w Warszawie. Część podpisała umowy z drukarniami Polska Press Grupy.

Współpracę z Polska Press Grupą rozpoczyna m.in. "Tygodnik Podhalański" (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze). – Przenosimy się do drukarni w Sosnowcu. Myśleliśmy o drukarni w Warszawie, ale remonty dróg, korki, wypadki, ślizgawica, opady śniegu i transport utknie – mówi Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego". Jak dodaje, warunki finansowe są bardzo podobne. Pismo rozważało druk za granicą (np. w słowackiej Bańskiej Bystrzycy), ale tam koszty są wyższe.

Z Agorą zostają "Wiadomości Wrzesińskie" (Wydawnictwo Kropka J. W. Śliwczyńscy), które będą drukowane w warszawskiej drukarni spółki. – Gwarantują nam dostarczenie całego nakładu w tym samym czasie, w jakim do tej pory dostarczali z Piły. To był jeden z najważniejszych warunków, żeby u nich pozostać – mówi redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich" Waldemar Śliwczyński. Jak dodaje, jedyną zmianą jest przesunięcie deadline’u zamykania wydań z godz. 17 na 16. – Ale nie stanowi to dla nas większego problemu – zaznacza Śliwczyński.

Niektórzy wydawcy nie chcieli mówić o sytuacji związanej z wygaszaniem drukarni, zasłaniając się tajemnicą handlową. – Kilka tytułów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych przechodzi do warszawskiej drukarni Agory, natomiast większość wydawców będzie drukować w drukarni Polska Press Grupy w Sosnowcu – informuje Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

– Część klientów przenosi się do nas – potwierdza Tomasz Wojciekiewicz, dyrektor ds. kluczowych klientów i dostawców Oddziału Poligrafia Polska Press Grupy. Informację potwierdza też rzeczniczka Polska Press Grupy Joanna Pazio, nie chce jednak mówić o szczegółach. O tym, ilu wydawców zmieni drukarnię, nie informuje też Agora. – Tajemnica handlowa – ucina Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

W związku z zamknięciem drukarni pracę straciły 142 osoby. Decyzję spółka tłumaczyła postępującym spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset (używana przy druku gazet, również reklamowych), w której specjalizują się drukarnie grupy. Całość usług poligraficznych Agory zostanie przeniesiona do drukarni w Warszawie.

Agnieszka Sadowska z zarządu spółki poinformowała, że Agora zamierza sprzedać maszyny z wygaszanych drukarni. Jak dowiedział się "Presserwis", ich zakupem nie są zainteresowane ZPR Media (wydawca m.in. "Super Expressu") ani Polska Press Grupa (wydawca "Polska The Times" i 20 dzienników regionalnych).

W pierwszym kwartale 2019 roku grupa Agora zanotowała wzrost przychodów, które wyniosły 308,4 mln zł. Wydawca m.in. "Gazety Wyborczej" miał jednak stratę netto 3,4 mln zł. Przychody ze sprzedaży usług poligraficznych wyniosły 14,3 mln zł i zmniejszyły się o 8,3 proc. w ujęciu rok do roku. Ich udział w strukturze przychodów spadł do 4,5 proc.

(JSX, 06.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.