Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zdjęcia polskich fotografów z 1989 roku na wystawie w Pradze

Około 700 fotografii podzielonych na dwie części – jedną stanowią zdjęcia z Polski, Węgier, Bułgarii, NRD i Rumunii (fot. materiały prasowe)

Historyczne zdjęcia Erazma Ciołka, Chrisa Niedenthala, Krzysztofa Millera czy Anny Bohdziewicz  znalazły się wśród prezentowanych na wystawie „1989. Upadek żelaznej kurtyny”, którą otwarto w czeskiej Pradze.

Imponujący zestaw historycznych fotografii z 1989 roku, który był przełomowy w krajach Europy Środkowej, można od 29 maja oglądać na praskim Zamku. To ok. 700 fotografii podzielonych na dwie części – jedną stanowią zdjęcia z Polski, Węgier, Bułgarii, NRD i Rumunii. Wybierali je fotografowie i edytorzy z poszczególnych krajów.

Galeria: Wystawa „1989. Upadek żelaznej kurtyny”

W części wystawy poświęconej krajom Europy Środkowej jest ponad 20 ukazujących zmiany, jakie zachodziły w Polsce w 1989 roku. Są m.in. fotografie z obrad okrągłego stołu autorstwa nieżyjącego już Erazma Ciołka, słynne zdjęcia Chrisa Niedenthala dokumentujące kampanię wyborczą przed wyborami 4 czerwca czy zdjęcie-ikona zrobione Tadeuszowi Mazowieckiemu w sejmie, gdy został premierem. Są fotografie nieżyjącego już Krzysztofa Millera, który dokumentował demonstracje studentów, jest znane zdjęcie Andrzeja Iwańczuka z protestu przeciwko wyborowi gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta. Z kolei zdjęcia Anny Beaty Bohdziewicz ukazują burzenie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie czy wystąpienie Lecha Wałęsy w amerykańskim kongresie.

Na zdjęciach z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oglądamy moment burzenia muru berlińskiego, na zdjęciach z Rumunii – m.in. krwawe obrazy z Timiszoary. Część wystawy dotyczącej Czechosłowacji poświęcono uciekinierom z NRD, którzy wybrali drogę ucieczki przez praską ambasadę Republiki Federalnej Niemiec. Wydarzenia w samej Czechosłowacji w 1989 roku stanowią zresztą osobną, przeważającą część ekspozycji.

Wystawę w Pradze można oglądać w Pałacu Letnim i ogrodach Zamku na Hradczanach do 30 listopada.

(RG, 31.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.