Dział: PRASA

Dodano: Maj 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Turecki dziennikarz wyszedł z więzienia kilka godzin po skazaniu

Po wyroku Kadri Gursel napisał na Twitterze, że został "skazany bez żadnego dowodu, wyłącznie za działalność dziennikarską" (screen: Youtube.com/Rusen Cakir medyascope)

Kadri Gursel, publicysta opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", który w środę został skazany na 2,5 roku więzienia "za świadome wspomaganie organizacji terrorystycznej bez bycia jej członkiem", po kilku godzinach za kratkami został wypuszczony na wolność.

O swym uwolnieniu powiadomił sam Gursel na Twitterze. Dziennikarzowi wyznaczono kuratora i dlatego opuścił więzienie. Do momentu rozprawy, która miała miejsce w środę i zakończyła się niekorzystnym dla Gursela wyrokiem, dziennikarz spędził w areszcie śledczym 11 miesięcy. Po wyroku napisał na Twitterze, że został "skazany bez żadnego dowodu, wyłącznie za działalność dziennikarską".

Gursel był jednym z kilkunastu dziennikarzy i szefów opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", których zatrzymano w 2016 r. i wypuszczono w 2017 r., by mogli odpowiadać z wolnej stopy. W kwietniu 2018 r. trzynastu dziennikarzy z tej gazety usłyszało wyroki. Sześciu z nich ponownie trafiło do więzienia w kwietniu br., gdy sąd apelacyjny uznał ich winnymi stawianych zarzutów i podtrzymał karę więzienia.

Zwolnienie Gursela, w tym samym dniu, kiedy zapadł wyrok, należy wiązać z wysiłkami Ankary, by poprawić klimat w relacjach z USA.Prezydenci USA Donald Trump i Turcji Recep Tayyip Erdogan uzgodnili w środę podczas rozmowy telefonicznej, że spotkają się na szczycie G-20, który w dniach 28-29 czerwca odbędzie się w Osace w Japonii - informowały Biały Dom oraz biuro prasowe prezydenta Turcji.

Galeria: Grand Press Photo 2019, Young Poland, fotoreportaż - nagroda główna

(PAP, PAZ, 30.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.