Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: Adam Bodnar nie musi przepraszać TVP

Sąd zasądził od TVP na rzecz Adama Bodnara kwotę 4337 zł jako zwrot kosztów procesu (fot. biuro RPO)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek powództwo Telewizji Polskiej przeciwko Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. TVP chciała od Bodnara przeprosin i wpłaty 25 tys. zł dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wypowiedź po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W opublikowanym 16 stycznia wywiadzie w portalu Onet.pl Adam Bodnar powiedział: „Do jakich mediów mógł mieć dostęp zabójca Pawła Adamowicza Stefan W.? On miał tylko telewizję naziemną. Nie miał dostępu do internetu ani telewizji kodowanej. Kanał informacyjny nadawany całą dobę to TVP Info. Moim zdaniem jest to jedna z kwestii, które należałoby wyjaśnić. Jakie mogły być skutki braku pluralizmu poglądów w więzieniach”. Ze tę wypowiedź TVP pozwała Bodnara.

Według Biura RPO Bodnar precyzyjnie wyjaśnił swoje stanowisko w tej sprawie w piśmie skierowanym do TVP 4 lutego. Wskazywał w nim m.in., że "nastąpiło niezrozumienie roli RPO, błędna interpretacja wypowiedzi oraz niedopuszczalna próba nacisku na konstytucyjny organ". Według RPO TVP skierowała sprawę do sądu, nie czekając na te wyjaśnienia i nie biorąc ich pod uwagę, a zaskarżenie dotyczy Adama Bodnara jako osoby prywatnej, mimo że w programie występował jako RPO.

Sąd oddalił powództwo TVP. „Sąd stwierdził, że moja wypowiedź (...) nie zawierała jakichkolwiek kategorycznych stwierdzeń i ocen pod adresem TVP i nie miała charakteru naruszającego dobra osobiste TVP. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia, Sąd stwierdził, iż bez wątpienia występowałem w programie jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a przedmiot wywiadu dotyczył zagadnień, które są elementem debaty publicznej” - napisał na Facebooku Adam Bodnar. Sąd zasądził też od TVP na rzecz Adama Bodnara kwotę 4337 zł jako zwrot kosztów procesu.

(MAK, 24.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.