Dział: PRASA

Dodano: Maj 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W siedzibie Agory rozdano nagrody European Press Prize

Gala rozdania nagród odbyła się w siedzibie Agory (fot. materiały prasowe)

Organizatorzy nagród European Press Prize 2019 ogłosili w czwartek, w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej, pięciu zwycięzców tegorocznej edycji.

W kategorii Reportaże (Distinguished Reporting) nagrodzono Katrin Kuntz, Mariana Blasberga (współautor) i Christopha Scheuermanna (współpracownik) za "Fifty-Six Days of Separation" ("56 dni rozdzielenia"), opublikowany w "Der Spiegel" (Niemcy).

W kategorii Innowacje (Innovation) zwyciężyli Guillermo Abril i Carlos Spottorno za materiał "Palmyra, the other side" ("Palmyra, po drugiej stronie"), opublikowany w "Süddeutsche Zeitung Magazin" (Niemcy) i "El Pais Semanal" (Hiszpania).

Nagrodzeni w kategorii Dziennikarstwo śledcze (Investigative Reporting) zostali: Christo Grozev, Roman Dobrokhotov i Daniel Romein za materiał "Unmasking the Salisbury Poisoning Suspects: A Four-Part Investigation" ("Demaskowanie podejrzanych zatruć w Salisbury: śledztwo w czterech częściach"), opublikowany w serwisie Bellingcat (Wielka Brytania).

Madeleine Schwartz zwyciężyła w kategorii Opinie (Opinion) za tekst "The end of Atlanticism: has Trump killed the ideology that won the cold war?" ("Koniec atlantyzmu: czy Trump zabił ideologię, która wygrała zimną wojnę?"), opublikowany w "The Guardian" (Wielka Brytania).

Nagrodę specjalną za "doskonałe dziennikarstwo, przełamujące kategorie i dyscypliny" otrzymała sieć dziennikarzy Forbidden Stories stworzona przez Laurenta Richarda z zespołem. Ich publikacje ukazały się m.in. w "The Guardian" (Wielka Brytania), "La Republicca" (Włochy), "Le Monde" (Francja), "Die Zeit" (Niemcy) i agencji Reutera.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali 10 tys. euro. Gala przyznania nagród odbyła się w siedzibie "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie. 

European Press Prize to nagroda przyznawana za osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego. Wspierają ją fundacje medialne, m.in. The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation i The Politiken Foundation, a jednym z partnerów nagrody jest Fundacja Agory. Trzy lata temu Justyna Kopińska otrzymała European Press Prize za tekst "Oddział chorych ze strachu" ("Duży Format"). Nagroda przyznawana jest od 2013 roku.

(JSX, 23.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Robert Ziębiński przestaje być redaktorem naczelnym "Playboya"

Robert Ziębiński był naczelnym "Playboya" od 2017 roku

Robert Ziębiński nie będzie już redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika "Playboy" (Marquard Media Polska). Poinformował o tym we wstępniaku czerwcowego numeru magazynu. - Zrobiłem tam tyle, ile mogłem. Trzeba szukać nowych wyzwań - mówi "Presserwisowi".

"Ten numer jest dla mnie osobiście ważny. Żegnam się nim z czytelnikami. Byłem tu od 2017 i było mi naprawdę dobrze. Teraz pora jednak powiedzieć: pa, pa! Nie znikam oczywiście" – napisał Ziębiński we wstępniaku.

Na pytanie, czy wiadomo, kto go zastąpi, Ziębiński odpowiada: "Chyba tak do końca nie". - Zrobiłem tam tyle, ile mogłem. Mieliśmy świetne numery i takie, które nie do końca wyszły tak, jak chcieliśmy. A teraz trzeba szukać nowych wyzwań - dodaje. Naczelny we wstępniaku informuje, że jeszcze w tym roku wyda cztery książki. Wciąż współprowadzi też audycję "Gra wstępna" w Antyradiu (Eurozet). 

Ziębiński przez prawie 10 lat był dziennikarzem działu Kultura w tygodniku "Newsweek Polska", pisał też m.in. do "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej" i "Przekroju".

Jak wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, średnia sprzedaż ogółem "Playboya" w 2018 roku wyniosła 24 459 egz. (spadek o 10,17 proc. wobec 2017 roku).

(JSX, 24.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.