Dział: PRASA

Dodano: Maj 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W siedzibie Agory rozdano nagrody European Press Prize

Gala rozdania nagród odbyła się w siedzibie Agory (fot. materiały prasowe)

Organizatorzy nagród European Press Prize 2019 ogłosili w czwartek, w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej, pięciu zwycięzców tegorocznej edycji.

W kategorii Reportaże (Distinguished Reporting) nagrodzono Katrin Kuntz, Mariana Blasberga (współautor) i Christopha Scheuermanna (współpracownik) za "Fifty-Six Days of Separation" ("56 dni rozdzielenia"), opublikowany w "Der Spiegel" (Niemcy).

W kategorii Innowacje (Innovation) zwyciężyli Guillermo Abril i Carlos Spottorno za materiał "Palmyra, the other side" ("Palmyra, po drugiej stronie"), opublikowany w "Süddeutsche Zeitung Magazin" (Niemcy) i "El Pais Semanal" (Hiszpania).

Nagrodzeni w kategorii Dziennikarstwo śledcze (Investigative Reporting) zostali: Christo Grozev, Roman Dobrokhotov i Daniel Romein za materiał "Unmasking the Salisbury Poisoning Suspects: A Four-Part Investigation" ("Demaskowanie podejrzanych zatruć w Salisbury: śledztwo w czterech częściach"), opublikowany w serwisie Bellingcat (Wielka Brytania).

Madeleine Schwartz zwyciężyła w kategorii Opinie (Opinion) za tekst "The end of Atlanticism: has Trump killed the ideology that won the cold war?" ("Koniec atlantyzmu: czy Trump zabił ideologię, która wygrała zimną wojnę?"), opublikowany w "The Guardian" (Wielka Brytania).

Nagrodę specjalną za "doskonałe dziennikarstwo, przełamujące kategorie i dyscypliny" otrzymała sieć dziennikarzy Forbidden Stories stworzona przez Laurenta Richarda z zespołem. Ich publikacje ukazały się m.in. w "The Guardian" (Wielka Brytania), "La Republicca" (Włochy), "Le Monde" (Francja), "Die Zeit" (Niemcy) i agencji Reutera.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali 10 tys. euro. Gala przyznania nagród odbyła się w siedzibie "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie. 

European Press Prize to nagroda przyznawana za osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego. Wspierają ją fundacje medialne, m.in. The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation i The Politiken Foundation, a jednym z partnerów nagrody jest Fundacja Agory. Trzy lata temu Justyna Kopińska otrzymała European Press Prize za tekst "Oddział chorych ze strachu" ("Duży Format"). Nagroda przyznawana jest od 2013 roku.

(JSX, 23.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.